HDP'den ‘Kadına yönelik şiddet ve haklarımız’ konulu panel

  • 18:41 16 Kasım 2019
  • Güncel
İSTANBUL-  HDP'nin 25 Kasım kapsamında düzenlediği "Kadına yönelik şiddet ve haklarımız" konulu panelde, şiddet ve katliamlara karşı dayanışma ve mücadeleyi büyütme çağrısında bulunuldu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında "Kadına yönelik şiddet ve haklarımız" konulu panel düzenledi. Kadıköy ilçesinde bulunan HDP Kadıköy İlçe binasında düzenlenen panele ilçe Eşbaşkanı Gül Demir, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP Disiplin Kurulu Eşbaşkanı Sultan Güneş Özcan ile çok sayıda kadın katıldı. Panel erkek ve devlet şiddetine karşı dünya kadınlarının verdiği mücadeleyi anlatan sinevizyon gösterimi ile başladı.
 
'Kadına yönelik ayrı bir egemenlik söz konusu'
 
Kadının yaşamdaki önemine dikkat çeken Milletvekili Züleyha Gülüm,  şiddet ve katliamlara karşı dayanışma ve mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Züleyha, “Neden kadına yönelik şiddeti tartışıyoruz? Asıl olarak bu mesele üzerinde durmalıyız. Çünkü kadınlara dönük ayrı bir egemenlik söz konusudur. Tüm dünya da benzeri saldırılar yaşanıyor. Bu nedenle bu durumu yalnızca gelenek, görenekle açıklayamayız. En gelişmiş olarak gösterilen ülkelerde de söz konusu benzer şiddetleri görüyoruz. Ortadoğu’da verilen kadın mücadelesi kendini farklı alanlarda gösterirken, Avrupa'da kadınlar daha farklı alanlarda direniyor. Örneğin İsviçre'de kadınların parlamentodaki sayısı artmış ancak yetkiler kısıtlanmış. Asıl olarak bu durumun nedenleri tartışılmalı. Tam da bu anlamda kadının ev içi emeğine yönelik sömürü ve bu sömürünün çözümüne dönük ayrı bir tartışma yapmak gerek" diye konuştu.
 
'Örgütlülüğü sağlamalı, kazanımlarla sahip çıkmalıyız'
 
Ardından konuşan HDP Disiplin Kurulu Eşbaşkanı Sultan Özcan ise, kadınların siyaset alanındaki önemine dikkat çekerek, kadın temsiliyetinin gerekliliğini vurguladı. Sultan, "Siyaset alanında örgütlü olmamız gerek. Kadın dayanışması güçlenmeli. Erkeklerin egemenlik alanlarına karşı cinsiyet eşitliği örgütlenmeli. Erkek şiddeti ve egemenlik alanlarının etkenlerini derinlemesine tartışarak, mücadele alanını buna karşı büyütmeliyiz. HDP, kadın meselesini, kadın mücadelesini tüzüğünün ve kararlarının merkezine almış bir partidir. Bu nedenle başta siyaset alanı olmak üzere tüm alanlarda cinsiyet eşitsizliği sorununun çözümüne giden yol muhakkak ki kadınların örgütlülüğü ile mümkün olacaktır. Bu örgütlülüğü ise tüm alanlarda sağlamalı ve kazanımlarımıza sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.
 
Panel kadınların soru ve çözüm önerileri ardından son buldu.