Malala Yusufzay’ın ‘Yersiz Yurtsuz’ kitabı okuyucu ile buluştu

  • 10:06 17 Kasım 2019
  • Kültür Sanat
HABER MERKEZİ - Pakistanlı insan hakları savunucusu Malala Yusufzay, “Yersiz Yurtsuz” adlı eseri Epsilon Yayınevi’nden çıktı. Kitap, mülteci kamplarındaki kadın ve çocukların yaşamlarını okuyucuyla buluşturuyor.
 
Dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi olan Malala Yusufzay’ın “Yersiz Yurtsuz” adlı kitabı Epsilon Yayınevi’nden çıktı. Eğitim ve insan hakları aktivisti Malala, kitabında yurdunu terk etmek zorunda kalmış milyonlarca kadının istatistikten ibaret olmadığını çarpıcı hikayeleriyle ortaya koyuyor.
 
Malala’nın kendi yaşam öyküsünü temel alan kitap, yazarın mülteci kampı ziyaretlerinde karşılaştığı kadınların ve kız çocuklarının da yaşadığı deneyimleri ele alıyor.
 
Halklarını, akrabalarını ve hatta kimliklerini yitiren bu insanlar üzerinden savaş, çatışma ve göçmenlik gibi konulara değiniliyor.
 
“Ya umudunuzu tamamen kaybeder, yıkılır ve parçalara ayrılırsınız ya da öyle bir direnç gösterirsiniz ki sizi bir daha kimse yıkamaz.”
 
Bugün dünya üzerinde yurdunu terk etmek zorunda kalan 68,5 milyon insanın yaşadığı vurgulanan bu çalışmada, babası öldürülünce bir gece vakti yollara düşen María, bir tekneyle Akdeniz’i aşmaya çalışan Sabrin ve bir soykırımdan kurtulup hayata tutunmanın yollarını arayan Ajida’nın öyküsü ortaya konuluyor.
 
Malala ve dokuz kadın, sarsıcı yaşam öyküleriyle, okuyucuları dünyada yaşanan felaketler karşısında sessiz kalmamaya davet ederek, daha iyi bir dünya kurulması için de cesaretlendiriyor.
 
Kitabın Türkçe çevirisini ise Yeşim Öksüzoğlu yaptı. 
 
Malala Yusufzay kimdir?
 
12 Temmuz 1997’de Pakistan’ın Mingora kasabasında doğdu. Malala, 2014 yılında dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi oldu.
 
Yaşadıklarını “Ben Malala” adlı otobiyografik kitabında anlatan Malala, “Ulusal Barış” ve “Umudun Yansımaları” ödüllerini alırken, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele dolayısıyla da 2011 yılında Pakistan hükümeti tarafından verilen  “Uluslararası Çocuklar Barış Ödülü”ne layık görüldü.
 
Kaynak: Gazete Karınca