Savaşı kabul etmiyoruz: Rojava toprakları orada yaşayan halklarındır

  • 09:03 18 Kasım 2019
  • Güncel
VAN - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonlarına tepki gösteren Çaldıranlı kadınlar, operasyonun tek amacının Kürt halkının kazanımlarını yok etmek olduğunu belirterek, “Rojava toprakları orada yaşayan Kürtlerin ve diğer halklarındır. Rojava halkının yanında olacağız ve onları savunacağız” dedi.
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye 9 Ekim tarihinde başlattığı saldırılarda yüzlerce sivil yaşamını yitirirken, kadınlara yönelik işkence görüntüleri de kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı. Saldırılara karşı çıkanlara yönelik gözaltı ve tutuklamalar gerçekleşirken, saldırılar nedeniyle Türkiye’deki ekonomik kriz de derinleşiyor. 
 
Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşayan kadınlar Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan saldırılara “Rojava toprakları orada yaşayan Kürtlerin ve diğer halklarındır” sözleriyle tepki gösterirken, her zaman Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yanlarında olduklarını belirttiler.
 
‘Saldırıların amacı Kürt halkını yok etmektir’
 
Fatma Umdu, operasyonun tek amacının Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt halkının kazanımlarını yok etmek olduğunu belirterek, “Kürt halkının vergileriyle Rojava’da yaşayan halka karşı silah alıyorlar. Bu saldırılar sadece Kürt halkına karşı yapılırken, Türkiye’yi de ekonomik krize sürüklüyor. Köy yaşamımızı bile etkiledi. Çocuklarımızın karnını dilediğimiz gibi doyuramıyoruz, dilediğimiz gibi kıyafet alamıyoruz. Bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Savaşa son verilsin” diye konuştu. 
 
‘Rojava orada yaşayan halklarındır’ 
 
Şerbet Demirkaya da savaşlarda öncelikle kadınlar ve çocukların zarar gördüğünü ifade ederek, “Rojava’dan Türkiye’ye yönelik bir saldırı söz konusu değil, Erdoğan’ın da Kürt topraklarına girmeye hakkı yok. Rojava toprakları orada yaşayan Kürtlerin ve diğer halklarındır. İnsanların üzerine bombalar atılıyor. Sonuna kadar Rojava halkının yanında olacağız ve onları savunacağız” dedi. 
 
‘Birlikte Rojava’yı sahiplenmeliyiz’ 
 
Gogerçin Demirkaya ise Kuzey-Doğu Suriye'deki saldırılara karşı tüm halkların birlikte ses çıkarması gerektiğine dikkat çekerek, “Artık anneler ağlamasın, çocuklarıyla barış ve özgürlük içinde yaşasın” diye konuştu.