Mardin’de kadın çalışmaları yeniden kayyım kıskacında

  • 09:04 19 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ardından 5 ilçesine daha kayyım atanan Mardin’de HDP’li belediye kalmadı. 31 Mart seçimleri ardından belediye eşbaşkanlarının hazırladıkları kadın çalışmalarını önceleyen projeleri kayyım atanmasının ardından yeniden askıya alındı.
 
Geçtiğimiz günlerde Mardin'de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bağlı üç belediye eşbaşkanının gözaltına alınması ile birlikte Mardin'de kayyım atanmayan HDP'li belediye kalmadı. Büyükşehir ile birlikte toplam 5 ilçe belediyesine kayyım atanan kentte binlerce insanın iradesi de yok sayıldı. 2016 sürecinde kayyım atanmasıyla birlikte kayyımlar ilk olarak kadın kurumlarını kapatmıştı. 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte geri alınan belediyelerde kadın çalışmaları yeniden aktif hale getirildi. Kayyımın yeniden atanmasıyla kadın çalışmaları yine hedef haline getirildi.
 
Kayyım kadın çalışanlara mobbing uyguluyor
 
Kayyım 31 Mart seçimlerinden sonra Mardin'e ilk olarak 19 Ağustos tarihinde atandı. Kayyımın arkasında milyonlarca liralık borç bıraktığı Büyükşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı talimatıyla Vali Mustafa Yaman kayyım olarak atandı. Mustafa Yaman kayyım olarak atandığı belediyede yaptığı ilk iş kadın politikaları başkanını daireye almamak oldu. Onlarca kadın işçiye mobbing uygulayarak istifa etmeleri konusunda ısrar eden kayyım yönetimi, isimleri hırsızlık ve rüşvetle anılan eski daire başkanlarını da görevine geri getirdi.
 
Nusaybin'de Kürtçe seferberliği başlatılmıştı
 
Büyükşehir'in ardından kayyım atanan bir başka belediye olan Nusaybin Belediyesi’nde ise eşbaşkanlar kadın evi olarak kullanılan Gülşilav Kadın Kurumu’nu aktif hale getirdi. İlçede Kürtçe seferberliği başlatan HDP’li belediye, yaptıkları kültür ve sanat etkinlikleri engellenmesine rağmen ilçe halkı tarafından ilgiyle karşılandı. İlçede kayyımdan sonra ilk defa Kürtçe etkinlikler ve konserler verildi. Kayyım atanmasıyla birlikte polis kulübeleri ile çevrilen belediye önünden kimse geçemezken belediyenin başkanlık katına da işçiler dahil çalışanların çıkması yasaklandı. Kayyım geçtiğimiz dönem 32 Milyon borçla belediyeden ayrılmıştı.
 
Şehir kütüphanesinden kayyımın tel örgülerine...
 
Rekor bir oyla kayyımdan alınan Kızıltepe'de ise belediyeye giren eşbaşkanların ilk işi belediye bahçesinde 3 metreye yakın örülen duvarı yıkmak oldu. Çalışmalarına kadın odaklı devam eden eşbaşkanlar kayyım tarafından ismi ‘Hanımeli’ yapılan kadın merkezine eski adı Nuda'yı vererek yeniden aktif hale getirdi. Kadın çalışmaları ve kurslarının başladığı ilçede eşbaşkanlar ayrıca şehir kütüphanesi ve kültür merkezi binalarının da açılışını yaptı. Kayyım tarafından adı Kürtçe olduğu için değiştirilen mahalle isimleri de belediye meclisi tarafından alınan kararla eski haline dönüştürüldü. Projelerinde yarı yolda iken kayyım atanan Kızıltepe'de ise gelen kayyımın ilk işi yıkılan duvar yerine 'Güvenlik' gerekçesiyle yeni teller örmek oldu.
 
Kısa zamanda kadın belediyeciliği ön plana çıkarıldı
 
Kayyımdan geri alındıktan sonra ilçede kadın belediyeciliğini ön plana çıkaran Mazıdağı Belediyesi de çok az zamanda kadınlar adına büyük çalışmalar yaptı. Kapatılan ve yıkılmaya yüz tutmuş Rewşan Kadın Kurumu’nu eski haline getirip yeniden açan belediye çalışanları, kurumun açılışını ise geçtiğimiz günlerde yüzlerce kadınla yapmıştı. Kurum açılışı dışında yaz ayında Sarya Kadın Kooperatifi’ni hayata geçiren belediye eşbaşkanı Nalan Özaydın, onlarca kadınla birlikte kiraladıkları topraklarda gıda ürünleri ekerek bir pazar oluşturdu. Kooperatiften çıkan ürünleri pazarda ve şehir dışına göndererek satan kadınlara yeni istihdam alanı yaratılmış oldu. Terzi atölyesi ve kadın fabrikası gibi projelerin olduğu belediyede kayyım atanmasıyla birlikte projeler askıda kaldı.
 
Kaymakamlık engelline rağmen halka hizmet diyorlardı
 
HDP yönetiminde bulunan Derik İlçe Belediyesi'nin birçok karar ve etkinliği, 31 Mart yerel seçimler öncesi belediyenin kayyımı olan İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas'ın engeline takılmıştı. Kaymakamlık, ilk olarak Belediye Meclisi tarafından bir parka "Uğur Kaymaz" isminin iade edilmesine ilişkin kararı reddetti. Ret kararında ise, babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 21 Kasım 2004’te Kızıltepe’de katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için “ örgüt ile ilişkili” olduğunu iddia etti. Yine belediyenin yapmak istediği hizmet binası açılışı, Zeytin festivali ve ilçe merkezine çöp konteynırları koyma Kaymakamlık tarafından "uygun" görülmediği gerekçesiyle izin verilmemişti.
 
Engellemelere rağmen sürekli kadınların ve halkın içinde olan belediye eşbaşkanları meclis toplantılarını sokakta yaparken, çocuklar için Kürtçe dil kursları verildi. Boşaltılmasına ve eşyaların kaybedilmesine rağmen kadın kurumunun yeniden açıldığı ilçede kadınlar açılan kurs ve eğitimlere de yoğun ilgi gösterdi.