Mardin E Tipi Cezaevi’nde akran istismarı

  • 09:09 20 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçtiğimiz senenin Aralık ayında 3 çocuğun akranları olan bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı açığa çıktı.
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçtiğimiz senenin Aralık ayında üç çocuk tutsağın bir çocuğu önce darp edip daha sonra da cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenildi. Çocuğun şikayetiyle istismara ilişkin başlatılan soruşturmanın ardından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık sıfatında bulunan üç çocuğun cezalandırılması talebiyle yargılanması istenildi.
 
Mahkeme suça sürüklenen üç çocuğun cezalandırılmasını talep etti
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şunlar yer alıyor: “8 Aralık 2018 tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve suça sürüklenen üç çocuğun kendileri ile aynı koğuşta bulunan bir tutsağı önce darp edip daha sonra da cinsel saldırı yoluyla istismar ettiklerinin mağdur tarafından beyan edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Aynı koğuşta kalan ve haklarında takipsizlik kararı verilen diğer suça sürüklenen çocukların atılı basit yaralama suçunu doğruladıkları ancak cinsel sarkıntılık suçuna ilişkin bilgilerinin olmadığını beyan etmişlerdir.
 
Müştekinin iffetine yönelik vermiş olduğu samimi beyanı, darp iddialarının dosya kapsamında tanık ve ssç anlatımları ile sübut bulduğu, adli tıp raporu ve ortopedi uzmanı tarafından verilen raporlar bir arada değerlendirilmiştir. Suça sürüklenen çocukların Mahkemenizce Çocuk Mahkemesi sıfatıyla yargılamasının yapılarak yukarıda yazılı sevk maddesi uyarınca cezalandırılmasına, haklarında 5395 sayılı Yasa'da yazılı bulunan Çocuklara Özgü Güvenlik Tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur."
 
4’üncü duruşma 13 Mart 2020’de görülecek
 
Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi sıfatıyla Mardin 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın bugüne kadar üç duruşması görüldü. İstismarın ardından her biri farklı cezaevlerine sevk edilen çocuk tutsakların mahkemede ifadeleri Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınırken suça sürüklenen çocuklar yaşanan olayda darp olayını doğrularken, istismar suçlamasını da reddetti. 
 
Davanın bir sonrası duruşması 13 Mart 2020 tarihinde Mardin 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
İstismarın yaşandığı cezaevi bilgi vermedi
 
Yine istismar hakkında bilgi almak istediğimiz Mardin E Tipi Cezaevi’nde yetkililer istismar hakkında sorduğumuz sorulara, "Biz bir bilgi veremeyiz. Bilgi almak için savcılıktan izin almanız gerekiyor. Ama bize ulaşan öyle bir bilgi yok" yanıtını verdi.