Ataşehir’de işçilerin eylemi sürüyor: Sınıf mücadelesi büyütülmeli

  • 09:11 20 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
İSTANBUL - CHP’li Ataşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçilerden Melike Şahin, eylemlerini sonuç alana kadar devam edeceklerini vurgulayarak, “Mesele yalnızca Ataşehir meselesi değildir, Türkiye meselesidir. Saldırılar yasalardan besleniyor, bu nedenle bu saldırılara karşı sınıf mücadelesini büyütmeliyiz” çağrısı yaptı. 
 
CHP’li İstanbul Ataşehir Belediyesi tarafından sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan işçilerin eylemleri 41'inci gününde devam ediyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası ile Maltepe, Üsküdar, Tuzla ilçelerinde iş hakları talebiyle grevlerini sürdüren işçilere siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. İşçiler, işe iadelerini ve belediye tarafından maruz bırakıldıkları mobbingin son bulmasını istiyor.
 
İşçilerden Melike Şahin, eylemelerinin sonuç buluncaya dek sürdüreceklerini vurgularken, dayatılan hukuksuzluğa karşı ise sınıf mücadelesini büyütme çağrısında bulundu.
 
‘Direnişimiz sonuç buluncaya dek devam edecektir’
 
Belediye tarafından dayatılan mobbinge karşı öncelikle bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini belirten Melike, bu eylem sonrası birçok işçiye yönelik baskıların oluştuğunu ve haklarında tutanaklar tutulduğunu ifade etti. Melike, “Arkadaşlarımız belediye tarafından baskıyla sendikalarından istifa edilmeye zorlandılar. Dayatılan bu zorlamaya karşı, bağlı olduğumuz sendikayla dayanışmayı büyütme ve örgütlenmeye yönelik çalışmalarda bulunduk. Bu sırada örgütlenmemizden sorumlu arkadaşımız Gökhan Keskin’e bir saldırı gerçekleşti. Bununla ilgili yasal süreci başlattık. Gün içerisinde buradayız. Bizlerle dayanışmak üzere gelen arkadaşlarımız oluyor. Eylemi gerçekleştirdiğimiz Ataşehir’de halkın desteği ile karşılaşıyoruz. Onlarla oturup soruna ve çözümüne ilişkin konuşuyoruz” dedi. 
 
'Saldırılar yasalardan besleniyor'
 
Yine HDP milletvekillerinden ve demokratik kitle örgütlerinden dayanışma ziyaretlerinin yapıldığını ifade eden Melike, “Bizleri direniş alanlarımızda yalnız bırakmıyorlar. Direnişimiz sonuç buluncaya dek devam edecektir.  İşten çıkarılan işçilerin işlerine geri dönmelerini ve maruz bırakıldıkları mobbingin son bulmasını istiyoruz. Türkiye’nin hiçbir yerinde işçiler hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmasın. Mesele yalnızca Ataşehir meselesi değildir, Türkiye meselesidir. Saldırılar yasalardan besleniyor. Bu nedenle saldırılara karşı sınıf mücadelesini büyütmeliyiz” diye konuştu.