Yerine kayyım atanan eşbaşkan Songül Erden’in ‘beğenileri’ suç sayıldı

  • 09:22 20 Kasım 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade veren yerine kayyım atanan HDP’li İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’e sosyal medyadaki beğenileri soruldu. 
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 73,4 oyla kazandığı Şırnak'ın İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erden, 13 Kasım günü görevden uzaklaştırılarak yerine aynı gün İlçe Kaymakamı Zafer Sağ kayyım olarak atanmıştı. Eşbaşkan Songül’ün görevden uzaklaştırılmasına ise, hakkında Şırnak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Örgü üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı dava ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla başlattığı 2019/6012 sayılı soruşturma dosyası gerekçe gösterilmişti.
 
Sosyal medyadaki ‘beğeniler’ soruldu
 
Eşbaşkan Songül, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atamasına gerekçe yapılan 2019/6012 sayılı soruşturma kapsamında dün ifadeye çağrıldı. İdil TEM Büro Amirliği'nde ifade veren Songül’e dikkat çeken sorular yöneltildi. Songül’e, kendisine ait olduğu iddia edilen sosyal medya hesaplarında kimi haber sitelerini (Sterk TV, Medya Haber ve Jin TV) neden beğendiği soruldu.
 
‘Abdullah Öcalan kimdir?’
 
Songül’e, ayrıca HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir'in Silopi'deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine ilişkin paylaştığı videoyu neden beğendiği sorusu yöneltildi. Yine, "Abdullah Öcalan kimdir? Sizin için ne anlam ifade ediyor" sorusunun sorulması ise dikkat çekti.
 
Kendisine ait bir sosyal medya hesabının bulunmadığını söyleyen Songül ise, kendisi adına herhangi bir hesabın açılarak fotoğraf paylaşılabileceğini ifade etti. Songül, bu nedenle, "beğeniler" ile bir ilgisinin olmadığını dile getirdi.