Şule Çet davası başladı: Erkek adaleti teşhir etmeye devam edeceğiz

  • 11:03 20 Kasım 2019
  • Hukuk
ANKARA - Üniversite öğrencisi Şule Çet'in katledilmesine ilişkin Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yargılandığı davanın duruşması görülmeye başladı. Duruşma öncesi açıklama yapan kadınlar, “Sanıkları koruyarak bu cinayetlere ortak olan erkek adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Aramızdan bir kadın daha eksilmesin istiyoruz” dedi.
 
Ankara’da geçtiğimiz yıl Şule Çet’i cinsel saldırıda bulunduktan sonra plazanın 20’nci katından atarak katleden Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yargılandığı davanın 5’inci duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 
 
Duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu, ellerinde Şule’nin fotoğrafları ve “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Şule için adalet” dövizleri ile Ankara Adliyesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamaya, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli iken öğrencisi tarafından katledilen Ceren Şenel Damar’ın babası Mustafa Damar ve Zeynel Akbaş tarafından katledilen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül’ün yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. 
 
‘Gerçek adalet için buradayız’
 
Açıklamayı platform üyesi Deniz Akıl yaptı. Gerçek adaletin yerini bulması ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için adliye önünde olduklarını ifade eden Deniz, “Şule Çet başta olmak üzere, işlenen tüm kadın cinayetlerinin üzerinin örtülmemesi için buradayız. Daha dün Isparta'da 19 yaşındaki Güleda Cankel bir erkek tarafından katledildi. Bizler katleden erkekleri, devletin adalet sistemini teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizler Şule, Güleda ve katledilen her kadın arkadaşımız için isyandayız. Buradayız burada olmaya da devam edeceğiz. Ta ki adalet yerini bulana kadar. Kadın cinayetleri durana kadar” dedi.
 
‘Bir kadın daha eksilmesin istiyoruz’
 
Şule’nin faillerinden Çağatay Aksu'nun ailesinin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla haber yapan gazetecileri, davanın takipçisi olan kadın hakları savunucuları ve milletvekillerini hedef göstermeye yönelik hazırladığı 41 sayfalık raporu da hatırlatan Deniz, şunları söyledi: “Her duruşmada adliye salonlarını doldurmamızdan rahatsız olanlar sayfalarca rapor hazırladı. Şunun bilinmesini istiyoruz, katilleri kurtarmak için parayla rapor hazırlatan avukatlar, kadın dayanışmasını yaratan bizleri hedef gösterenler, katillere takım elbise giydiği için indirim veren mahkemeler bu coğrafyada katledilen her kadının katledilmesinden sorumludur. Bizler bu duruma seyirci kalmayacağız, arkalarında hangi güç olursa olsun katilleri önce toplumun vicdanında mahkum edeceğiz. Onları koruyarak bu cinayetlere ortak olan erkek adalet sistemini ise teşhir etmeye devam edeceğiz. Aramızdan bir kadın daha eksilmesin istiyoruz.”
 
Yapılan açıklama ardından kadınlar “Şule için adalet, kadınlar için adalet”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganlarıyla duruşma salonuna geçti.
 
Duruşma görülmeye başlandı.