Sur'da Amîda Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi açıldı

  • 14:36 20 Kasım 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - 2016 yılında atanan kayyımlar ile beraber kapatılan kadın kurumlarının ardından bugün ilk kez bir belediye bünyesinde Sur ilçesinde kadın danışmanlık merkezi açıldı. Kadınlar büyük ilgi gösterirken, danışmanlık merkezi Amîda Jîn adıyla kadınlara her konuda destek sunacak.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesinde olan 93 belediyeye 2016 yılında kayyım atandı. Kayyımlar atanır atanmaz ilk olarak belediye bünyesinde kadınlara hizmet ve destek sunan 52 kadın danışmanlık merkezi ve kurumu kapatıldı. Kayyımlar, belediyelerde bulunan kadın politikaları daire başkanlığının da çalışmalarını durdurdu. Kadın çalışmalarının durdurulması ve kadın kurumlarının kapatılmasının ardından psikolojik, ekonomik, cinsel, sosyal şiddete uğrayan kadınlar destek alabilecek bir yer bulamadı. 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde kayyımlardan geri alınan belediyelerden biri olan HDP'li Sur Belediyesi Amîda Jîn Kadın Danışmanlık Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. İskenderpaşa Mahallesi'nde açılan danışmanlık merkezinin açılışına çok sayıda kadın katılırken, açılış erbane gösterisi ile başladı. Ardından açılışa katılan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, mor kurdelayı keserek, kadınlar için her türlü koşulu oluşturacaklarını belirtti.
 
'Burası tüm kadınların evi'
 
Filiz şöyle devam etti: "Bugün burada bizden alınan, kadınları aileye mahkum eden kayyımlara ve onların zihniyetine karşı yeniden kadın merkezimizi açmış bulunuyoruz. Hatırlıyorsanız, Sur belediyesi bünyesinde hizmet veren Amîda Kadın Danışmanlık Merkezi, kayyımlar tarafından kapatılmış ve destek alan kadınların hakları gözetilmemişti. Bugün bir kez daha aynı ismi yaşatmak ve kadınlara desteğimizi sunmak adına merkezimizi açtık. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı, katliamların yaşandığı şu günlerde kadınlarla örgütlenmekten ve yan yana olmaktan başka çaremiz yok. Ancak birlik olursak erk zihniyetini yok edebiliriz. Sur'da yaşayan, diğer ilçelerde yaşayan tüm kadınlar merkezimize gelebilir ve destek alabilirler. Burası tüm kadınların evidir" dedi.
 
Filiz'in konuşmasının ardından kadınlar panele geçti. Panelde Avukat Hatice Demir kadınların hukuki haklarını anlatırken, Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivisti Ayşe Gökkan ise kadına yönelik şiddetin topluma yansıması ve kadın hakları üzerine konuştu. Panelin ardından müzik dinletisi ile açılış programı sonlandı.