2’si Grup Yorum üyesi 5 kişi tahliye edildi

  • 15:04 20 Kasım 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Uzun süredir açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve Bahar Kurt ile birlikte toplam 5 kişi tahliye edildi.
 
Grup Yorum üyesi Bahar Kurt ve Helin Bölek ile beraber 5 kişinin “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma kimlik tespiti ile başladı. Avukatlar da duruşmada hazır bulundu. Grup Yorum üyesi Helin Bölek, Yeliz Kılıç ve Fikret Akar duruşmaya getirilirken, Dilan Uludağ, Bahar Kurt ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşma salonuna bağlandı.
 
Avukatların, kovuşturmanın genişletilmesi talepleri reddedildi.
 
‘İşkenceleri göze alarak gelmek istiyoruz’
 
SEGBİS ile duruşmaya katılan Bahar Kurt, “SEGBİS ile savunmamı yapmak istemezdim. Salonu göremiyorum, duyamıyorum. En başından beri oraya getirilmek istiyoruz. Savunma hakkımızı kullanabilmek için işkenceleri göze alarak gelmek istiyoruz” dedi. 161 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Bahar, mahkemeye sağlıklı bir şekilde getirilmek için yaptığı bütün başvuruların reddedildiğini dile getirdi.  Bahar, “Kaburgalarım batıyor, görme sorunlarım var. Ben bunları bile isteye yapıyorum. İnsan kendine niye bunu yapar? Değer mi? Değer. İnsan sadece fiziki ihtiyaçlarını gideren bir varlık değildir. İnsan değerler yaratan, sanat yapan, hayatı güzelleştiren bir varlıktır” diyerek yaşadıkları hukuksuzlukları anlattı. 
 
Duruşma ertelendi
 
Yeliz Kılıç, Fikret Akar ve Grup Yorum üyesi Helin Bölek tahliyelerini talep etti.
 
Kararını veren mahkeme Grup Yorum üyesi Bahar Kurt ve Helin Bölek ile dava kapsamında yargılanan Fikret Akar, Yeliz Kılıç ve Dilan Uludağ’ı tahliye etti.
 
Duruşma 12 Şubat 2020 tarihine ertelendi.
 
5 kişi açlık grevinde
 
Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt 162, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan İbrahim Gökçek ve Barış Yüksel 155 ve Ali Arıcı 86 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan Helin Bölek 152 gündür açlık grevinde. Grup Yorum üyeleri “tutsak üyelerinin serbest bırakılması, konser yasaklarının kaldırılması, para ödüllerinin kaldırılması ve İdil Kültür Merkezi’ne dönük baskıların sonlandırılması talebiyle açlık grevine başlamıştı.