Seyhan’da kadınlar 25 Kasım için bir araya geldi

  • 19:30 20 Kasım 2019
  • Güncel
ADANA - 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Seyhan’da düzenlenen panelde bir araya gelen kadınlar, “Öldüren sevgi istemiyoruz” dedi.  
 
Seyhan Eşitlik Birimi üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Üzerinde katledilen kadınların resimleri ve "Öldürülen kadınları unutma" yazılı tişörtleri giyen kadınlar, önce erkekler tarafından katledilen kadınlar için açılan “Beni Unutma” sergisini dolaştı. Kadınlar ardından panele geçti. Panele Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Gönüllüsü Gülsün Kanat, Sosyal Hizmetler Uzmanı Eda Kaya ile çok sayıda kadın ve LGBT-İ aktivist katıldı. Panelde kadına yönelik artan erkek şiddeti, İstanbul Sözleşmesi ve cinsel istismar ile ilgili konular tartışıldı. 
 
Konuşmacılar Ankara’da Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra katledilen Şule Çet'in davasına dikkat çekti. Kadınlar, “Öldüren sevgi istemiyoruz” diyerek ortak mücadelenin gerekliliğine işaret etti. Konuşmacılar ayrıca kadına yönelik şiddete karşı birlik ve beraberlik mesajları verdi. 
 
Panel soru cevap bölümünün ardından son buldu.