Kadınlardan Güleda’nın katledildiği yerde anma

  • 20:26 20 Kasım 2019
  • Güncel
ISPARTA - Isparta Kadın Meclisi, Güleda Cankel’in katledildiği yerde bir araya gelerek, “Ellerinizi yaşamımızdan çekin” dedi.
 
Isparta Kadın Meclisi, ayrılmak istediği erkek tarafından katledilen Güleda Cankel’in durumuna dikkat çekmek için katledildiği apartmanın önünde  basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “Güleda Cankel için sessiz kalmıyoruz” pankartı açıldı ve fotoğrafları taşındı. Basın açıklamasını  Kadın Meclis  İremsu Özgül okudu. 
 
‘Artık yeter diyoruz’
 
İremsu, Güleda’nın 17 saat hayatta kalabilmek için mücadele ettiğini hatırlatarak, “Daha dün öldürülen Emcem Balcı’nın davasındaydık. Daha bugün 23 yaşında bir plazanın 20’nci katından atılan, cinayetinin üzeri örtülmeye çalışılan Şule Çet’in davasındaydık. Onlar bizim sıra arkadaşlarımızdı, okuyorlardı. Önlerinde yaşayacak onlarca yılları vardı. Ellerinden bu hakkı aldılar. Biz artık yeter diyoruz” dedi.
 
'Mücadeleye devam edeceğiz'
 
Kadınları yaşatmak için faillere cesaret değil hak edilen cezaların verilmesi gerektiğini vurgulayan İremsu, “Güleda gibi kahkahalar atmak, özgürce yaşamak, okumak ve yaşamak istiyoruz. Ellerinizi hayatımızdan, yaşamımızdan çekin. 6284 Sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansın. Eşitlik sadece bir laf değil. Kadın, erkek eşitliği her yerde hayata geçirilsin. Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele kadınlar, Güleda Cankel’i unutmayacak. Her yerde yılmadan mücadeleye devam edeceğiz ve kadın cinayetlerini durduracağız” şeklinde konuştu.
 
Açıklamanın ardından Güleda’nın katledildiği yere karanfil bırakıldı.