Vildan Nerede davası: Takım elbise ile ‘fedakar eş’ savunması!

  • 09:40 21 Kasım 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Evli olduğu Ramazan Nerede tarafından katledilen Vildan Nerede davasında, adeta ‘bir cinayet nasıl meşrulaştırılır’ örneği sergilendi. Sanık duruşmaya takım elbise giyerek katıldı, avukatları katliamı meşrulaştırdı, “Sanki kadına dönük bir saldırı var havası yaratılıyor” şeklinde savunma yaptı. 
 
Diyarbakır’ın Bismil ilçesine 23 Kasım 2018 tarihinde evli olduğu Vildan Nerede ile Dinçer Doğan'ı katleden Ramazan Nerede hakkında, “kasten öldürme”, “eşi kasten öldürmek”, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçlarından dava açıldı. Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına sanık, sanıkla birlikte katliamı planladığı belirtilen babası Mevlüt Nerede kendisini aklamaya çalışırken, sanık avukatları, katliamı meşrulaştırmaya yönelik savunmalar yaptı. 
 
İddianamede Ramazan Nerede’nin babası Mevlüt Nerede ile de cinayeti planladığı belirtilirken, Bismil’de SEGBİS ile duruşmaya katılan Mevlüt Nerede, “Suçlamayı kabul etmiyorum. Ben kimseyi öldürmedim. Dinçer Doğan’ı da tanımam” diye savunma yaptı. 
 
‘Kızıma komplo kuruldu’
 
Vildan’ın annesi Nursel Yılmaz ise Mevlüt’ün dediklerine itiraz ederek, “Mevlüt, Uğur, Ramazan, Lütfü ve Sabahattin kızımı öldürdü. Kızıma komplo kuruldu. Kızıma, ‘gel baban hasta evine götüreceğiz’ diyerek öldürmeye götürdüler. Davayı bırakmayacağım” dedi. 
 
‘Tahrik indirimi’ hukuka aykırıdır’ 
 
Vildan’ın avukatı Gülşen Özbek ise Mevlüt ve Ramazan’ın katliamı gerçekleştirdiğini, tutuklu sayısının tek olmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Gülşen, “Görüntü ve soruşturma tutanaklarına baktığımızda Ramazan ve Mevlüt’ün ortak ve planlı halinde hareket ettiği görünüyor. Sanık Ramazan’ın ifadeleri görüntülere aykırı ve uyuşmuyor. Vildan’ı 50 dakika boyunca takip etmişler. Bu vahim bir olaydır ve 2 kişinin ölümü söz konusudur. İddianamede ‘haksız tahrikten’ ötürü indirim istenmiş. Kadın cinayetlerine ilişkin taraf olunan uluslararası sözleşmelerde ‘namus, töre şüphesi’ ile işlenen cinayetlerde haksız tahrik indirimi söz konusu değildir. Aldatma şüphesi ile işlenmiş bir cinayet için tahrik işletme hukuka aykırıdır” diyerek savunma yaptı.
 
‘Sanki kadına dönük saldırı var!’
 
Sanık Ramazan Nerede’nin avukatı Fırat Akleyin ise katliamı meşrulaştıran nitelikte bir savunma yaparak, “Haksız tahrik indirimi üzerine uluslararası sözleşmeler referans gösterilerek sanki kadına dönük bir saldırı var havası yaratılmaya çalışılıyor. Mahkeme de zan altında bırakılmaya çalışılıyor. Eşi olan bir kadın, uğruna gece gündüz çalışan bir adam. Eşini başka birinin yanında görünce normal bir insan olarak cinnet geçirmiştir. Böyle bir olay karşısında kendini kaybetmiş olabilir. Bu ve buna benzer birçok vaka ile karşılaşılıyor. Son yasal değişiklik ile cezada tutukluluk süresi 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Bu çerçevede serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. 
 
Sanığın diğer iki avukatı Eyüp Bulut ve Kenan Önen de benzer şekilde sanığı ‘fedakar eş’ olarak göstermeye çalıştı. Mahkeme sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı Şubat 2020’ye erteledi. 
 
Duruşma sonunda da gerginlik yaratıldı
 
Sanık avukatı Fırat, duruşma salonunda bulunan stajyer avukatın gözlerini kırpmasından dahi gerginlik yaratarak, “Hanımefendi karşımda durmuş bana farklı mimikler yapıyorsunuz. Çıkın salondan” dedi. Yaşanan gerginliğin ardından bu kez duruşma çıkışında Vildan’ın ailesi ile gerginlik yaşandı. Vildan’ın ailesi sanık avukatlarına yaptığı savunmadan ötürü tepki gösterirken avukatlar, polislerin yanında yüksek sesle “Bizi tehdit edemezsiniz, bizi tehdit ediyorsunuz” diyerek hedef gösterdi. 
 
Takım elbise ile ‘iyi hal’ beklentisi 
 
Tüm bunların yanında sanığın duruşma salonuna takım elbise giyerek gelmesi de dikkat çekti. İddianamede zaten ‘haksız tahrik’ indirimi istenirken sanık da bu şekilde ‘iyi hal’ indiriminden faydalanmaya çalıştı.