‘İktidar HDP’nin çekilme kararı almasını istiyordu’

  • 09:14 22 Kasım 2019
  • Güncel
Habibe Eren
 
ANKARA - HDP’nin açıkladığı deklarasyonu değerlendiren gazeteci yazar Oya Baydar, “Kazanılmış hakların kaybedilmemesi, kazanılmış olan mevzilerden çekilinmemesi son derece mutlu etti beni. Çünkü HDP’nin çekilmesi durumunda partinin kimliği ve demokratik siyaset imkanları kalmayacaktı" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 20 Kasım’da Ankara Hilton Hotel’de tüm yapı ve bileşenleriyle gerçekleştirildiği toplantıda, yeni döneme dair tutumunu belirten deklarasyonunu açıkladı. Birçok aydın ve yazarın da katıldığı toplantıda iktidara erken seçim çağrısı yapan HDP, “kazanımları koruma” kararı alarak, sine-i millet tartışmalarına da son verdi.
 
Toplantıya katılanlardan gazeteci yazar Oya Baydar, HDP’nin günlerdir devam eden tartışmalar sonucunda açıklanan deklarasyonu ve muhalefetin tutumunu değerlendirdi. 
 
‘HDP çekilseydi demokratik siyaset imkânı kalmayacaktı’
 
Öncelikle deklarasyonu çok olumlu karşıladığını ifade eden Oya, “Toplantıda konuşmamı yaparken kararın ne olacağını tahmin ediyordum ama bilmiyordum. Hatta bir an yanlış yerde mi bir şeyler söylüyorum dedim. Gerçekten de kazanılmış hakların kaybedilmemesi, kazanılmış olan mevzilerden çekilinmemesi son derece mutlu etti beni. Çünkü eğer HDP çekilirse partinin kimliği ve demokratik siyaset imkanları kalmayacaktı. Dolayısıyla HDP 31 Mart’ta göstermiş olduğu sorumlu demokratik tavrı bir kez daha tekrarlamış oldu” dedi.
 
‘Erken seçim çağrısı bir ataktır’
 
HDP’nin iktidara yaptığı erken seçim çağrısını daha önce düşünmediğini belirten Oya, buna dair çok net bir şey söylemek için erken olduğunu söyledi. Oya, “Bu konuda enine boyuna getirisini götürüsünü düşünmek lazım. Bu bir ataktır. Bir ön almadır” ifadesini kullandı.
 
‘İktidar HDP’nin çekilme kararı almasını çok istiyordu’
 
İktidarın HDP’ye saldırılarının devam edeceğini belirten Oya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha da devam edecek burada kalmayacaklarını düşünüyorum. HDP’nin çekilme kararı almasını çok istiyorlardı, bu gerçekleşmedi. Şimdi daha da vahşi olabilirler. Artık rejimin adının konulması gerektiğini de söylemek isterim. Artık dünyada neofaşizm diye bir şey var. Neo faşist dalga git gide kabarıyor ve önümüzdeki günlerde gerçekten de HDP’ye ve Kürt siyasetine yoğunlaşan ama bizleri Türkiyeli demokratları da kapsayacak olan daha vahşi dalgalar bekliyorum.”
 
‘Yarın kendi başlarına da aynı şey gelecek’
 
CHP’nin tutumunu değerlendiren Oya, “Bu bir yaradır diyebilirim” sözleriyle muhalefete tepkisini dile getirdi. Oya, “Ana muhalefetin tutumu, kendisine demokratım diyen bir hareketin muhalefetin bu konuda son derce yüksek perdeden ses çıkarması lazımken susuyor. Tek tek konuştuğunuz zaman işte evet haklısınız diyorlar ama hâlâ susuyorlar. Umarım biraz bizlerin çabaları ile biraz daha aktif olmaya başlarlar. Yoksa yarın öbür gün kendi başlarına da aynı şeyler gelecek” diye ekledi.
 
‘İktidar kendi sonunu gördükçe vahşileşiyor’
 
“Ne kadar barıştan, demokrasiden ve adaletten yana güç ve kişi varsa bunların birliğinin sağlanması için çaba gösterilmesi gerekiyor” diyen Oya, ülkede devam eden ekonomik kriz, yoksulluk ve intiharlar devam ettikçe iktidarın baskıyı daha fazla arttıracağına dikkat çekti. Oya, “İktidar kendi sonunu görüyor aslında. Biliyor nereye gittiğini. Ama şunu da unutmayalım. Hemen yarın öbür gün yıkılacaklar diye de bir şey görmüyorum açıkçası. İktidarda kalmak için her şeyi yapacaklar” şeklinde konuştu.