HDP İstanbul Kadın Meclisi: Bütün kadınları 25 Kasım’da Tünel’e bekliyoruz

  • 09:20 22 Kasım 2019
  • Güncel
İSTANBUL - HDP İstanbul Kadın Meclis Sözcüsü Pınar Türk, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Tünel’de yapılacak olan etkinliğe katılım çağrısı yaparak, “Bütün kadınları saat 19.00’da Tünel’e bekliyoruz” dedi. 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yaklaşırken, kadın eylemleri de İstanbul’un birçok noktasında yapılmaya devam ediliyor. Kadınlar Kasım ayının başından bu yana panellerle, basın açıklamaları ve çeşitli eylem ve etkinliklerle yaşadıkları sorunlara dikkat çekiyor ve taleplerini sıralıyor. Kadınlar bu yılda 25 Kasım’da saat 19.00’da Tünel Meydan’ında bir araya gelecek. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclis Sözcüsü Pınar Türk, 25 Kasım’a ilişkin konuştu. 
 
‘Biz kadınlar ‘yaşamak istiyoruz’ diyoruz’
 
Kadına yönelik şiddetin uluslararası bir sorun olduğunun altını çizen Pınar, “Kadınlar devlet şiddeti, erkek şiddet nedeniyle birçok noktada sorunlar yaşıyorlar. O yüzden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü bizim için önemli. Biz kadınlar ‘yaşamak istiyoruz’ diyor ve bu sesi daha fazla yükseltmek gerektiğini düşünüyoruz. Kendi bedenimizle, kendi kimliğimizle kendi istediğimiz şekillerde yaşamak istiyoruz. Tabi bunu da sadece 25 Kasım’a sıkıştırmıyoruz. Kadın özgürlük mücadelesi olarak, biz bu mücadeleyi evde, sokakta, meydanda, işyerinde, mecliste bulunduğumuz her yerde veriyoruz ve her zaman vermeye devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Özsavunma bir haktır’
 
Özsavunmanın önemine de değinen Pınar, şöyle devam etti: “Kadınlar kendi yaşam alanlarını, kendi yaşamlarını savunabilmek için öz savunma yapmak zorunda kalıyorlar. Özsavunmaya biz bir hak olarak bakıyoruz. Kabul edilebilmesi gereken bir haktır. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlar var. Özsavunma pratiği ve kadınların ve kadınların özsavunma çığlığını çok daha fazla yükseltmesi gerekiyor. Elbette ki özsavunma sadece şiddet yoluyla açıklanabilecek bir şey değildir. Bizim bakımımızdan kadınların örgütlü mücadelesi kadınların her yerde örgütlü olması kadınların bulundukları yerlerde örgütlü mücadelelerle kendi seslerini de çıkartmaları da bizim için bir öz savunma biçimidir ve öz savunma pratiğidir. Biz önümüzdeki süreçte öz savunmanın daha fazla kadınlar cephesinden yaygınlaştırılmasını ve bunun hukuk nezdinde de kabul gören bir yerde durmasını istiyoruz ve bunun için bir mücadele veriyoruz. Bu öz savunma pratiklerinden yola çıkarak yaşamak istiyoruz çığlıkları her yerde yükseliyor. Yaşamak istiyoruz, ölmek istemiyoruz. Adil, onurlu, tecavüze uğramadan, şiddete uğrama korkusu olmaksızın yaşamak istiyoruz.”
 
‘Kadın olduğumuz için katlediliyoruz’
 
25 Kasım’da kadınların neden alanlarda olması gerektiğini vurgulayan Pınar, “Kadınlar bir kere kadın oldukları için kadın kimlikleri ile yaşamak zorunda olduğu için orada olmaları gerekiyor. Çünkü bizler kadın olduğumuz için katlediliyoruz. Bizler kadın olduğumuz için ucuz iş gücü olarak kullanılıyoruz. Bizler kadın olduğumuz için sokaklar da tacize, tecavüze maruz kalıyoruz. Bizler kadın olmaktan utanmıyoruz, utanmamalıyız. Biz bunun değişmesi için mücadele ediyoruz. Bizler kadın olmaktan kadın kimliğimizden dolayız mutluyuz ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.  
 
‘Yaşam alanlarını savunmaya çağırıyoruz’
 
HDP Kadın Meclisi olarak yapacakları etkinliklerden söz eden Pınar, İstanbul’un 3 bölgesi ve bütün ilçelerde paneller, açıklamalar yapmaya devam edeceklerini söyledi. Pınar, Tünel’de yapılacak olan ortak etkinliğe ilişkin ise, “25 Kasım Kadın Platformuyla ortak bir şekilde yapılan eylemde bu sene de Taksim Tünel Meydanı’nda olacağız. Saat 19.00 da bir araya geleceğiz. Tüm kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bizimle birlikte olmaya, yaşam alanlarını savunmaya çağırıyoruz” dedi.