‘Birlikte güçlüyüz’ diyen kadınlardan 25 Kasım yürüyüşüne çağrı

  • 09:09 23 Kasım 2019
  • Güncel
VAN - 25 Kasım dolayısıyla TJA öncülüğünde Van'da yapılacak bölge yürüyüşüne tüm kadınların katılımı için çağrı yapan TJA aktivisti Gule Bartu, "El ele verirsek erkek şiddetine, devlet şiddetine karşı güçlü oluruz" dedi. 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri tarafından birçok ilde çeşitli eylem ve etkinlik düzenleniyor.  Panel, broşür dağıtımı, tutsak kadınlara kart gönderimi gibi etkinlikler gerçekleştiren TJA, 25 Kasım finalini ise  Van’da gerçekleştireceği bölge yürüyüşü ile yapacak. Kadınlar, yürüyüş için 25 Kasım Pazartesi günü Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binası önünde bir araya gelerek, yöresel kıyafetleriyle Musa Anter Barış Parkı’na yürüyecek. 
 
“Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz” diyen TJA’lı kadınlar, bölgedeki kadınları bölge yürüyüşe çağırdı.
 
‘Bir kadın daha katledilmesin diye’
 
AKP iktidarı süresince kadına yönelik şiddetin arttığını kaydeden TJA aktivisti Gule Bartu, “Bir kadının daha katledilmemesi için biz kadınlar birlikte daha örgütlüyüz. Buradan tüm kadınları yapacağımız bölge yürüyüşüne çağırıyoruz” dedi. 
 
‘Kadının haklarını öğrenmesi gerekiyor’
 
Hatice Kiye ise, kadın haklarının yok sayıldığı, ayaklar altına alındığı bir dönemde her türlü şiddete karşı kadınları birlikte mücadele etmeye davet etti. Şiddete karşı ilk olarak kadınların tepki göstermesi gerektiğini söyleyen Hatice, “Toplum olarak, kadınlar olarak bizler şiddete karşı ne yapıyoruz? Öncelikle bunu sormak lazım. Kadının temel haklarını bilmesi gerekir. Ekonomik anlamda yeterli bir hale gelmesi gerekir. Erkek egemen zihniyete karşı daha örgütlü bir şekilde hareket edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.  
 
‘Şiddete karşı tüm dünyada kadınlar mücadele etmeli’ 
 
Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi çocukluk çağından itibaren başlatmak gerektiğini kaydeden Hatice, şöyle devam etti: “Erkek egemen sistem nasıl ki toplumsal cinsiyet rolleriyle kendi zihniyetini oluşturuyorsa, örgütlü bireyler olarak bizlerin de çocukluktan itibaren kadın düşüncesini aşılamamız gerekiyor. 5 bin yıllık bir ulus-devlet şiddetiyle baş edebilmek için birlikte örgütlenerek mücadele mümkün olabilir. Nitekim bunun somut direnişini Kürt kadını bütün alanlarda yansıtıyor. Fakat bu sadece Kürt kadınların mücadelesiyle değil, dünya kadının mücadelesiyle mümkün olabilir.”
 
’25 Kasım’da zulme karşı ses çıkaralım’ 
 
Bütün kadınların 25 Kasım günü meydanlarda zulme karşı ses çıkarmaları gerektiğini vurgulayan Ayten Sağgül ise, “Kadınlar isterse katliamların, savaşların önüne geçebilir. El ele verirsek erkek şiddetine, devlet şiddetine karşı güçlü oluruz. Çünkü bizler anneyiz, kız kardeşiz” dedi. 
 
Tüm dünyada olduğu gibi 25 Kasım’da Van’da kadınlar olarak sokakta olacaklarını belirten Ayşe Minaz ise, “Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz” dedi.