İktidar, yargı, erkek ortaklığıyla kadınlar katledilmeye devam ediyor

  • 09:18 23 Kasım 2019
  • Güncel
 
 
Hikmet Tunç
 
VAN - Erkekler tarafından katledilen kadınların haberleriyle her güne uyanılırken, iktidarın 17 yıldır şiddeti önlemek için tek bir yasal düzenleme yapmaması şiddeti daha da arttırıyor.  Van’da son yıllarda yaşanan kadın katliamları, yargının ve polisin uygulamaları nedeniyle de nasıl göz göre göre gerçekleştiğini ortaya koyuyor. 
 
AKP iktidarının 17 yıllık iktidarı sürecinde kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artarken, son yıllarda kadın katliamları birer savaş bilançosuna dönüştü. 2018 yılında 440 kadın erkekler tarafından katledildi. Kadını evliliğe hapseden, aile dışında bir yaşam şansı dahi tanımayan eril devlet aklı, İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı kanunu dahi hedef haline getirdi. Kadının nafaka hakkına dahi göz dikilirken, yargıdaki indirimler, kolluk kuvvetlerinin kadınları şiddet uygulanan eve geri göndermesi, koruma verilmemesi, kadının sosyal, ekonomik alandan dışlanması katliamların başlıca sebepleri. Yine Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kadına yönelik şiddetle mücadele eden birçok kadın kurumu ve derneğin kapatılmasıyla şiddetin önü açıldı. 
 
Van’da evli oldukları erkekler tarafından sistematik şiddete maruz bırakılan kadınların nasıl göz göre göre katledildiğini hatırlatmak istedik. 
 
Sevda Kaya
 
Sevda Kaya, Van’ın Erciş ilçesinde 9 Ekim 2011 tarihinde Alim Yıldız ile dini nikahla evlendi. 28 gün sonra Sevda ateşli silah ile vurulmuş halde bulundu. Ağır yaralanan Sevda hastaneye kaldırıldıktan bir hafta sonra yaşamını yitirdi. Katliamla ilgili Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada silahla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı. Soruşturma kapsamında Alim Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında “insan öldürme suçundan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile dava açıldı. 
 
Sevda’nın katledilmesinin ardından geçen 3 yılda kimse tutuklanmazken, 3 yılın ardından Alim Yıldız tutuklandı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Alim Yıldız’a müebbet hapis cezası verildi. 
 
Dilek Özister
 
Dilek Özister, 2014 yılında evli olduğu Nihat Özister tarafından katledildi. Evlendiği günden itibaren Nihat tarafından sistematik şiddete maruz kalan Dilek, defalarca ailesine sığındı. Maruz bırakıldığı işkenceler nedeniyle Nihat hakkında suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir adım atılmadı. Hatta polis, Nihat’ın kullandığı bıçak ve silah için “Bununla insan öldürülmez” demişti. Nihat hakkında Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan açılan dava 3 yıl sürdü. Bu süre içerisinde birçok kadın derneğinin, aktivistin takip ettiği davada “iyi hal” indirimi kullanıldı, dava müebbet hapis cezası ile sonuçlandı. 
 
Eylem Pesen
 
6 aylık hamile olan Eylem Pesen, dini nikahla evli olduğu Kerem Çakan tarafından kesici aletle, üzerinden arabayla geçilerek katledildi. 2009 yılında yaşanan bu katliam infial yaratmıştı. Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonunda Kerem’e, ‘tasarlayarak öldürme’, ‘suçun işleniş şekli’, ‘sanığın amaç ve saiki, meydana gelen zararın ağırlığı dikkate alınarak, “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” verildi. Daha sonra yargı Kerem’e “iyi hal” indirimi uygulayarak cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. 
 
Kader Özdemir
 
Van’ın Edremit ilçesine bağlı Şabaniye Mahallesi’nde 2017 yılında dini nikah ile evlendiği 20 yaşındaki Kader Özdemir’i katleden Halit Çançin tutuklanarak cezaevine gönderildi. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Halit, “Pişmanım, zorla evlendirildim” sözleriyle kendisini savundu. Ardından mahkeme ‘Kasten insan öldürme suçu’ndan müebbet hapis cezası verdi ancak “iyi hal” indirimi yaparak cezayı 25 yıla indirdi.
 
Gülten Aşkan 
 
Van’da 2017 yılında İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde bir parkta katledilmiş halde bulunan Gülten Aşkan (18) için “Ne işi vardı o saatte orada” denildi. Soruşturma kapsamında Gülten’i katleden Azizhan Bor hakkında ağırlaştırmış müebbet hapis cezası verildi ancak dosya İstinaf Mahkemesi’nde ve hala sonuçlanmadı. 
 
Sibelcan Yılmaz
 
Van’ın Başkale ilçesinde yaşayan Sibelcan Yılmaz, Cahit Çobandede ile evlendirildi. Evlendirildiği günden itibaren Cahit’in sistematik şiddetine maruz kalan Sibelcan, ailesine sığındı. Boşanmak isteyen aile büyükleri ve siyasi partiler arabuluculuk yaparak “Yuvan dağılmasın” diyerek göndermek istedi. Sibelcan maruz kaldığı şiddeti sözlü anlatmanın yanı sıra bunu yazarak da sesinin duyulmasını istedi. “Evlendiğim ilk günden bu yana hapishane hayatı yaşıyorum. Dışarı çıkarken dahi evin perdelerini kapatan Cahit döndüğünde açık bulduğu zaman beni dövmeye başlıyor. Gördüğüm şiddetten kaynaklı kulak zarım patladı. Çocuğumu düşürdüm. Artık dayanamıyorum” diye yazan Sibelcan, boşanmak isteyince Cahit, silahını alarak Sibelcan’ın ailesinin kapısına dayandı. Bu esnada karşısına çıkan Sibel’i silahla katlettikten sonra Sibel’in annesini de yaralayarak kaçtı. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava 3 yıl sürdü. Ardından ‘Ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verildi. 
 
Aslıhan Ertaş
 
Van’ın Başkale ilçesinde yaşayan Aslıhan Ertaş, dini nikahla evlendirildiği Mehmet Zeki Torun tarafından 19 yıl boyunca sistematik şiddete maruz bırakıldı. 13 Ocak 2017’de Aslıhan’ı katleden Mehmet Zeki, “Eşimi çok seviyordum” sözleriyle kendisini savundu. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada Mehmet Zeki Torun’a müebbet hapis cezası verildi. 
 
Ayşe Hanay
 
Ayşe Hanay (23), Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Direkli köyünde 11 Şubat 2012’de tabancayla katledildi. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada dört sanıktan Ayşe Hanay’ın kayınpederi Fevzi Hanay’a, ‘cinayete azmettirmek’, Mustafa Hanay’a, ‘ruhsatsız öldürücü silah bulundurmak ve insan öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet verildi. Ayşe Hanay’ın kayınbiraderleri Suat Hanay’a 17, Behçet Hanay’a da 20 yıl hapis cezası verildi.
 
Gülcan Sütçü
 
8 aylık hamile olan Gülcan Sütçü, Edremit ilçesine bağlı Erek Mahallesi’nde yaşadığı evde Mehmet Nuri Sütçü tarafından 14 Nisan 2012’de katledildi. Mehmet Nuri Sütçü hakkında, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’hamile olduğu bilinen kadını öldürme’ suçundan dava açıldı.  Sanık Mehmet Nuri Sütçü için ‘tasarlayarak resmi nikahlı eş ve gebe olduğunu bilerek kasten öldürmek’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 
 
Adalet Teber
 
Adalet Teber, Van’ın Çaldıran ilçesinde evlendirildiği Faruk Teber tarafından 2011 yılında katledildi. Faruk Teber hakkında, ‘Kasten ve tasarlayarak öldürmek’ suçlarından müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görüldüğü sırada Faruk Teber’in cezaevinde intihar etmesi nedeniyle dava düştü.