‘Etrafınızda gülen insan kaldı mı hiç?’

  • 09:02 26 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Ekonomik kriz nedeniyle geçinemediklerini ve her gün daha da kötüye gittiklerini belirten kadınlar, "Geçmediğimiz köprünün, gitmediğimiz hastanenin parasını ödüyoruz. Ekonomi çökmüş durumda, aileler yok oluyor. Etrafınıza bakın gülen insan kaldı mı” diyor.
 
Gıda ve enerji gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar nedeniyle halkın alım gücü giderek düşüyor. Yaşanan ekonomik kriz içinde Türkiye’nin savaş politikaları ve sınır ötesi operasyonlarının ekonomik yükü de vergilerle halkın omuzlarına yükleniyor. Ekonomik kriz üzerine Adana’da mikrofon uzattığımız kadınlar, savaşın faturasının kendi ceplerinden çıkarıldığını vurguladı.
 
‘Geçmediğimiz köprünün parasını ödüyoruz’
 
Halk yiyecek dahi alamazken yönetenlerin hiçbir çözüm üretmediğini belirten emekli öğretmen Sevim Güngör, “Bir evim var ama hiçbir şey alamıyorum. Oğlum şu an işsiz, iş yerini kapatmak zorunda kaldı ve her şeyini sattı. Çünkü borçlarımızı ödedik. Ülkemizin çok açığı var ve geçmediğimiz köprülere, yürümediğimiz yollara, girmediğimiz şehir hastanelerine para ödemek zorunda kalıyoruz. Başımızdaki bizi yöneten rahat ama maalesef memur olarak aldığımız maaş bizlere yetmiyor. Halkımız ateş içinde. Düzeleceğine de inancım kalmadı” dedi.
 
‘Doğruları yazan gazeteciler içerde’ 
 
Ekonomik kriz nedeniyle gerçekleşen intiharlara da dikkat çeken Sevim, şunları söyledi: “Halk son çareyi canına son vermekte buluyor. Tablo gün geçtikçe ağırlaşıyor. Maalesef konuşunca da tutuklanıyoruz, insanlar haklarını sokaklarda arayamıyor artık. Konuşmaya çekiniyor. Doğruları yazan gazeteciler içerde. Başımızdakilerin hiçbir sözüne inanmıyorum artık. Ülkeyi yönetenin tuzlu kuru esnafa olan oluyor.”
 
‘Geçinmeye para kalmıyor’
 
Ekonomik krizden çocukların eğitiminin çok etkilendiğini belirten Zahide Gültekin de şöyle konuştu: “Çocuklarımı okutmaya çalışıyorum ama kitap fiyatları çok arttı. Eğitim zaten çok masraflı, geçinmeye sıra gelmiyor. Çocuğunuz varsa zaten ilk önce eğitim masraflarını düşünüyorsunuz. Masraflı ve çok sıkıntılı bir süreç. Aslında kadınlar çok şey yapabilir. Bir ekonomi bakanı, başbakan, cumhurbaşkanı kadın olsun eminim herkes işsizlikten kurtulur. Devlet sadece seçim zamanı oy toplayıp göz boyamaya geliyor. Onların yatları, katları, eğlence hayatlarının altında halk kalıyor.”
 
‘Ekonominin durumunu pazarlarda net görülüyor’
 
Artan fiyatlar nedeniyle çocuklarını istedikleri gibi besleyemediklerini, çocukların direncinin düştüğünü belirten Fatma Yavuz, ekonomideki kötü gidişatı pazara gittiklerinde daha net gördüklerini kaydetti. “Hastalanınca ilaç dahi alamıyoruz. Aileler yok oluyor. Gülen insan kaldı mı şöyle bir bakın etrafınıza insanlar artık kendi kendine konuşur hale gelmiş” diyen Fatma, “Başımızdakinin halkı dinlemesi, onların sorunlarına çözüm bulması lazım. Aldığımız maaş kendimize zar zor yetiyor. Çocuklarımız yeteri kadar beslenemiyor bu yüzden doğru dürüst bir şey çıkartamıyorum. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı nesiller nasıl yetiştirilir bu durumda bilmiyorum” ifadelerini kullandı.
 
‘Yalan söylüyorlar’ 
 
Kendisinin de çocuğunun da engelli olduğunu söyleyen Gurbet Sayan ise “Maaşımız yetmiyor, maddi yetersizlikten dolayı taşınmak  zorunda kaldık ve adres değişikliği yüzünden engelli maaşımızı da kestiler. Eşimin de işi yok ne yapacağımızı şaşırdık çok zor durumdayız. Kim ne diyorsa yalan söylüyor. Ülke çok zor durumda” dedi.