Üniversiteli kadınlar ‘Kampüs Cadıları Topluluğu’nda birleşti

  • 09:03 26 Kasım 2019
  • Güncel
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Üniversiteli kadınlar kentte ve üniversite içerisinde var olan kadın sorunlarını daha görünür kılmak için Kampüs Cadıları Topluluğu’nu kurdu. Kadınlar sessiz kalınan sorunların önüne geçmek için böylesi bir adım attıklarını söyledi.
 
Mardin'de üniversiteli kadınlar, üniversite ve kentte var olan kadın sorunlarının önüne geçip farkındalık yaratmak için üniversiteli kadınların örgütlendiği bağımsız topluluk olan Kampüs Cadıları Topluluğu’nu oluşturdu. Türkiye'nin birçok üniversitesinde bulunan kadına yönelik şiddeti teşhir eden ve farklı eğitim çalışmaları ile yıllardır var olan topluluk, Artuklu Üniversitesi’nde de oluşturuldu. Bir araya gelerek var olan sorunlara duyarsızlığın artması karşısında bir adım atmak isteyen 5 kadının oluşturduğu topluluğun sayısı kısa zamanda arttı. Üniversitede oluşturdukları topluluk ile bilinçlendirme çalışması yapacaklarını söyleyen topluluk üyelerinden Mizgin Sırnaç, kısa zaman içerisinde çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.
 
'Yaşanan olaylara sessiz kalmamak için böyle bir adım attık'
 
Hem kent içinde hem de üniversitede var olan olaylara sessiz ve duyarsız kalındığını düşündükleri için böyle bir topluluk oluşturduklarını belirten Mizgin, Artuklu Üniversitesi’nde kadınlarla bir araya gelerek tartışmalar yürüttüklerini ifade etti. Mizgin, “Kadınlara karşı yapılan cinsel saldırı ya da yaşamsal alanlara olan saldırıların aynı şekilde devam ettiğini gördük. Buna karşı kadınları bilinçlendirmek ve erkeklere de kadınların her alanda var olduğun göstermek için kendi üniversitemizde de bu topluluğu kurmaya karar verdik. Türkiye'nin birçok üniversitesinde bu topluluk var. Biz de bunlar üzerinden böyle bir karar aldık" dedi.
 
'Mardin'de istismar ve kadın cinayetleri had safhada'
 
Mizgin, Mardin'in her alanında var olan taciz ve kadın şiddetine karşı alanlarda olacaklarını söyleyerek, "Çalışmalarımız elbette ki sadece üniversite ile sınırlı kalmayacak. Kadınlar ile birlikte atölyeler kuracağız. Kitap okuma günleri ve sohbet günlerimiz de olacak. Özellikle Mardin'de böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğunu hissettik. Bu topluluk ile birlikte hem üniversitedeki hem de kentteki diğer kadınlara ulaşma imkanımız olacak. Var olan istismar ve saldırılara karşı kadınların Mardin'de her alanda var olduklarını öğrenecekler" diye konuştu.
 
'Dayanışma ruhumuza güveniyoruz'
 
Üniversiteli kadınlar olarak kendi güçlerine güvendiklerini dile getiren Elif İnan ise, topluluğa ilişkin şunları belirtti: "Biz Artuklu Üniversitesi öğrencileri olarak bir topluluk oluşturduk. Sadece kadın dayanışması ve birlikteliğine dayalı bir topluluk. Yaklaşık 40 kadınla bu yolda çalışmalar yürütüyoruz. 5 kişiyle başladık ama sayımız kısa zamanda 40’a ulaştı. Kadın dayanışmasının farkında olan ve var olan saldırılara karşı bir farkındalık oluşturmak isteyen kadınlar ile birlikteyiz. Biz üniversiteli genç kadınlar olarak dayanışma ruhumuza gerçekten güveniyoruz. Kadınlar olarak birleştiğimizde birden çok şeyin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Kentimizde kadınlara, çocuklara, hayvanlara olan taciz ve tecavüz olaylarına genç kadınlar olarak karşı çıkmayı ve önüne geçmeyi hedefliyoruz."