Üç kadının tutuklanmasına gerekçe: Haber görüntüleri

  • 09:04 28 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de geçtiğimiz günlerde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 3 kadınının ifade tutanaklarında, bir gazetecinin üzerinden çıkan haber görüntülerinin suçlamalara delil olarak gösterildiği öğrenildi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 16 Kasım’da yapılan ev baskınlarında Sunar Akbulut (55), Gürciye Salhan (50) ve Yıldız Kaya adında üç kadın 2015-2016 yılları arasında ilan edilen öz yönetim direnişlerinde hendeklerin kazıldığı mahallede görüntüleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alınıp ifadelerinin ardından da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İlçede üç kadın dışında söz konusu görüntü hakkında bir kadının arandığı, üç erkeğin de halen gözaltında tutulduğu öğrenildi. Son olarak savcılık kararıyla evine yapılan baskınla gözaltına alınan Zeynep Konğ (65), ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
Mardin savcılığı tarafından alınan bir kararla gözaltına alınan kadınların ifade tutanaklarına ulaşıldı. Nusaybin Terörle Mücadele Büro Amirliği tarafından gözaltına alınıp tutuklanan kadınların ve serbest bırakılan Zeynep Konğ'a dört yıl önce meydana gelen çatışmalarda kimseyi tanıyıp tanımadıkları sorulduğu öğrenildi. "Örgüte yardım ve yataklık" suçlamaları ile bir hafta içerisinde dördü kadın 7 kişinin gözaltına alındığı ilçede bir kadının da halen arandığı gelen bilgiler arasında bulunuyor.
 
Gazetecinin görüntüleri tutuklanmaya 'delil' gösterildi
 
Polislerin ifade sırasında hendek yapma görüntülerini gösterdiği kadınlar sokaktan geçtiklerini ve görüntülere o şekilde girdiklerini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen kadınlar daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kadınların tutuklanmasına avukatlar itirazda bulunurken, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından öz yönetim sürecinde bulunan bütün görüntü ve fotoğrafların yeniden araştırılmaya başlandığı kaydedildi. O dönem tutuklanan bir gazetecinin gözaltı sırasında el konulan materyalleri içinden çıkan haber görüntülerinin kadınların tutuklanmasına gerekçe olduğu öğrenildi. 2016 yılı içerisinde tutuklanan gazetecinin görüntülerinin savcılık kararıyla yeniden incelendiği ve ilçede araştırma sonrasında gözaltı sayısının artabileceği tahmin ediliyor.
 
'Kopyala-yapıştır' gizli tanık
 
Görüntüler dışında kadınlar hakkında "Daha önce yakalanıp hakkında işlem yapılmış bir gizli tanık" betimlemesiyle tabir edilen bir tanığın da ifadelerine yer verildi. İfadelerde gizli tanığın gözaltına alınan Zeynep dahil tutuklanan Sunar Akbulut (55), Gürciye Salhan (50) ve Yıldız Kaya hakkında aynı ifadeleri de vermesi dikkat çekti. 
 
Nusaybin Terörle Mücadele Büro Amirliği tarafından ifadeleri alınan kadınlara şu soruların sorulduğu öğrenildi:
 
“*Daha önce bir eyleme katıldınız mı?
 
*YPS ve YDG-H hakkında bildiklerinizi anlatınız. Bunlardan birini görürseniz hatırlar mısınız?
 
* Hakkınızda bir şahsında teşhisinde ki beyanlarından ‘devlet egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını ... bölme ve ideolojik bilinçle hareket etme’ suçlamasına ne diyorsunuz?”