25 yıl ceza verilen Nurcan'a kanser teşhisi konuldu

  • 09:05 30 Kasım 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin Davası’nda yargılanan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Nurcan Aslan’a ‘rahim kanseri’ teşhisi konuldu. Nurcan’ın ailesi, "Nurcan revirde değil hastanede tedavi edilmeli" diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2015-16 yılları arasında yaşanan çatışmalar sırasında 26 Mayıs tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişinin yargılamasında kararlar verilmeye devam ediliyor. 400 sayfalık iddianamede yer alan 19 ayrı suçlamalardan iki yıla yakın bir zamandır yargılanan tutsaklardan olan ve ilk ceza alan grupta yer alan Nurcan Aslan’a (18) mahkeme toplamda 25 yıl 8 ay hapis cezası vermişti. Tarsus Kapalı Kadın Cezaevi’nde kalan Nurcan'ın mide ağrıları şikayetiyle gittiği doktorda kendisine rahim kanseri teşhisi konulduğu öğrenildi. Aileden alınan bilgilere göre doktorların "Kanserden şüpheleniyoruz" diyerek cevap verdikleri Nurcan'ın ayağında da yasaktan kalma şarapnel parçası olduğu öğrenildi.
 
İşkence görüntüleri emniyetin 'haberi olmadan' silinmişti!
 
Yasak esnasında mahallede mahsur kalan arkadaşları ile birlikte çıkan Nurcan, gözaltında diğer tutsaklar gibi darp edilip hakarete maruz kalmıştı. Uğradıkları işkence görüntülerinin emniyet tarafından silindiği daha sonra öğrenilen Nurcan ve diğer 16 çocuk için müebbet hapis istemiyle tutuklanmalarından iki yıl sonra iddianame hazırlanmıştı. Hazırlanan iddianame sonrası ilk olarak toplu görülen yargılamalar Nisan ayında alınan bir kararla tefrik edilerek ayrıldı. Ayrılan dosyalar sonrası görülen iki duruşmada savcı mütalaa verdi. Henüz savunma vermemiş tutsakların da olduğu davada karar veren mahkeme geçtiğimiz aylarda görülen duruşmada tutsaklara ceza vermeye başladı.
 
Mahkeme 25 yıl ceza verdi!
 
İlk ceza alan grupta yer alan Nurcan, duruşma günü salonda hazır edildi. Mahkeme savunma yapan Nurcan'a  “Devletin güvenliğine karşı suçlar”dan 16 yıl 8 ay, “İnsan öldürme” iddiası ile 8 yıl, “Kamu malına zarar” verme iddiasından da 1 yıl olmak üzere toplamda 25 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Verilen cezanın ardından Nurcan'ın ailesi mahkeme heyetini alkışlayarak "Sizin adaletinizi alkışlıyoruz. İşte siz bu kadarsınız" diyerek verilen cezaya tepki göstermişti.
 
Doktorlar 'kanser' teşhisi koydu!
 
Dört yılla yakındır kaldığı Tarsus Cezaevi’nde sağlık sorunları yaşayan Nurcan'ın diş ve mide ağrıları nedeniyle sürekli revire gittiği öğrenildi. Artan mide ve karın ağrıları için revirde muayene edildikten sonra rahim kanseri teşhisi konulan Nurcan'ın tedavisinin de yine cezaevi revirindeki doktorlar tarafından yapıldığı kaydedildi. Konulan teşhis dışında bacağında yasak döneminden kalma şarapnel parçası olduğu öğrenilen Nurcan'ın X-ray cihazını geçerken her defasından sorun yaşadığı belirtildi.
 
'Kızımın daha iyi koşullarda tedavi edilmesi gerekiyor'
 
Baba Nevzat Demir kızının sağlık durumundan endişe ettiklerini ifade ederek, "Kızım bize hiç bir şey anlatmıyor. Sadece doktorların böyle bir şüphe içerisinde olduklarını ve teşhisi koyduklarını öğrendik. Onun dışında kızımın birden fazla sağlık sorunları var. Revirde değil hastanede tedavi edilmesi gerekiyor. Daha sağlıklı bir ortamda tedavi edilmesini istiyoruz" diye konuştu.