DBP’nin 5’inci Olağan Kongresi başladı

  • 11:38 30 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - DBP’nin 5’inci Olağan Kongresi “ulusal birlik” mesajları ile başladı.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) “Ulusal Birlik ruhuyla özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla 5’inci Olağan Kongresi başladı. Dünya Ticaret Merkezi’nin konferans salonunda gerçekleşen kongrede, “Em bi ruhe yekitiya netewi ber bi azadiye ve dimeşin” ana pankartının yanı sıra,“Rojhilata Navin bi tekişina jine azad dibe”, “Kürt gençliği Ortadoğu rönesansının öncüsüdür”, “Ulusal birlik bir seçenek değil zorunluluktur”, “Demokratik ulus bilinciyle demokratik siyaseti örgütlemede kararlıyız”  ve “Yekitiya neteweyi ne tercih e hewcedariye  jeneger” flamaları asıldı.
 
Kongreye bölgeden ve Batı’dan çok sayıda delegenin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları  Leyla Güven ve Bedran Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) eşsözcüleri  Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Devrimci Parti Başkanı Elif Torun Öneren, Gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, HDP Ankara il eşbaşkanları katıldı.
 
‘Üzerimize düşen görevi yapacağımıza söz veriyoruz’
 
Kongrenin açılış konuşmasını DBP MYK üyesi Mehmet Şirin Tunç yaptı. Gazi Muhammed’in sözleriyle konuşmasına başlayan Mehmet, “Gazi Muhammed şöyle diyordu: ‘Ben hepinizden küçüğüm. Birlikteliğinizi yapın, birlikteliğinizi yapın. Düşmana karşı her zaman başınız dik olsun.’ Biz de bu yolda üzerinize düşeni yapacağımıza kendimize söz veriyoruz. Bu ruhla herkesi selamlıyorum” dedi.
 
Ardından DBP’nin dünden bugüne geldiği gelenek ve DBP’nin çalışmaları ve kayyım politikalarının vurgulandığı sinevizyon gösterimi izletildi. Divan önergesi ve oylanması için divan başkanlığına Mehmet Rüştü Tiryaki; Bedriye Yorgun, Doğan Erbaş ise üyeliğe seçildi. Divan seçiminin ardından program yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.
 
‘Tarihi bir dönemden geçiyoruz’
 
Divanın açılış konuşmasını yapan HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, siyasi partilerin felç ettirilmek istendiği bir dönemden geçildiğine dikkat çekti. HDP ve DBP’ye yönelik operasyonda 15 bin 368 kişinin gözaltına alındığını, 3 binden fazla kişinin ise tutuklandığını aktaran Mehmet Rüştü, şöyle konuştu:  “İşte böyle bir dönemde ülkemizin demokratik muhalefetin en güçlü seslerinden biri olan DBP’nin kongresini gerçekleştiriyoruz. Demokratik siyaseti yok etmeye çalışan muktedirlere verilen cevabımız güçlü olacaktır. DBP yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Tüm halklar, kadınlar ve LGBTİ’ler için bu ülke her zaman zordu. Bugün de öncekilerden daha zor. Kürtler ya 100 yıl önce olduğu gibi kimliksiz yaşayacak ya da bu tarihi haksızlığa son verecek.”