‘Kadının kalemiyle hakikatin takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz’

  • 09:06 1 Aralık 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Meslektaşlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren kadın gazeteciler, “Kadın gazetecilerden elinizi çekin! Biz kadın gazeteciler tüm saldırılara rağmen kadının kalemiyle hakikatin takipçisi olma mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
Kadın gazetecilere dönük saldırılar devam ediyor. İzmir’de 12 Kasım günü gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Ruken Demir ile Jinnews Muhabiri Melike Aydın, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 26 Kasım’da Ankara’daki evine düzenlenen operasyonla gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Berivan Altan hala gözaltında tutuluyor. Dün akşam ise Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu gözaltına alındı.
 
Gazetecilere dönük gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren kadın gazeteciler, meslektaşlarının derhal serbest bırakılması istedi.
 
‘Mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz’
 
Özellikle son dönemde kadına yönelik başlatılan “cadı avının” bir devamı niteliğinde olan bu tutuklamaların hiçbir hukuki yanının olmadığını belirten Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu'ndan (MKGP) Gülistan Azak, dayatılan gözaltı ve tutuklamaları tamamen siyasi vesayetin bir sonucu olarak gerçekleştirildiğini vurguladı. Gülistan, "Haber verme ve alma konusunda, ayrıca düşünce ve fikir özgürlüğü konusunda yeni hazırlanan yasalar, bu tutuklamalarla bir kere daha görülmüştür ki sadece kağıt üzerinde kalacak, uygulamaya geçirilmeyecek göstermelik adımlardır. Geçtiğimiz haftalarda İzmir' de yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek platform üyelerimizden iki kadın gazeteci arkadaşımız Ruken Demir ve Melike Aydın gözaltına alınmış, ardından ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardı. Geçtiğimiz 26 Kasım günü ise Berivan Altan arkadaşımız sabah saatlerinde Ankara'daki evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı ve arkadaşımız hala gözaltında tutuluyor. İstanbul’da da dün akşam saatlerinde gazeteci arkadaşımız Sadiye Eser gözaltına alınmıştır. Kadın gazetecilerden elinizi çekin! Dayatılan gözaltı ve tutuklamaları şiddetle kınıyor, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilik suç değildir. Bizler gazeteciyiz. İşimiz gerçekleri yazmak. Bu nedenle biz kadın gazeteciler, kadının kalemi ile hakikatin takipçisi olma mücadelemizden biran olsun vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
 
‘Takipçisi olacağız’
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve LGBT-İ Hakları Komisyonu üyesi Gülfem Karataş ise, “2017 den bu yana OHAL döneminde çok sayıda kadın gazetecinin gözaltına alınıp tutuklandığına şahit olduk. Son dönemde bazı gazetecilerin serbest bırakılması bizi sevindirdi. Çünkü neredeyse her duruşma öncesinde Bakırköy Cezaevi önünde eylemler düzenleniyorduk. İçerideki tutuklu gazetecilerin dışarıda sesi olmaya çalışıyorduk keza aynı şekilde davalarını takip ediyorduk. Bu gün geldiğimiz noktada arkadaşlarımızın çoğu serbest bırakılmışken şimdi yeniden bir süre durağan da olan Kürt medyasına dönük ablukalar, gözaltı süreçleri yeniden başladı. Bu sistematik bir şekilde devlet tarafından sürekli yapılıyor. Biz bunun arkasında duramıyoruz çünkü arkadaşlarımız gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanıyor geçtiğimiz haftada İzmir’de iki kadın gazeteci ardından Ankara yine İstanbul’da kadın gazeteciler ve üyemiz gözaltına alındı. Arkadaşlarımızın habercilik yapmasını engellemek istiyorlarsa tüm diğer gazeteci arkadaşları onların haberlerini yapmaya devam edecektir. Biz kadın gazeteciler olarak bu durumun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Türkiye tutuklu gazeteci sıralamasını koruyor’
 
Türkiye’nin dünyada tutuklu gazeteciler konusunda kötü sıralamasını koruduğunu vurgulayan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Temal, haksız nedenlerle gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. İsminaz,  şunları dile getirdi: “Son dönemde gazetecilerin tahliyeleri yaşanıyor ancak bu tahliyeler olmaması gereken tutuklanmaların sonucudur. Gazeteciler yaptıkları haberlerden dolayı tutuklanmaz bu uluslararası gazeteciler örgütünün koyduğu bütün prosedürler bakımdan da böyledir. Gazetecilere tanınan haklar bakımdan da böyledir. Gazeteci fikrini beyan eder ama mutlaka gerçeği beyan eder. Gazeteciler haksız yere tutuklanıyorlar ve bırakılmaları gerekiyor. Yaşanan gözaltılar hukuksuzluk ama asıl olarak gazetecilik mesleğinin kendisine ve en önemlisi de özgür basına gözdağı vermek amacı ile yapılmaktadır. Türkiye dünyada tutuklu gazeteci sıralamasında en üstteki yerini koruyor. 3 tane gazeteci bırakılıyor ama onların yerine mutlaka 3 gazeteci de alınıyor. Dolayısı ile bu sayı değişmiyor.”
 
‘Arkadaşlarımızı serbest bırakın’
 
Gazeteci Zale Karademir ise, kadın gazetecilere dönük artan gözaltı ve tutuklamalara tepki göstererek şöyle konuştu: “Gazetecilere gözaltına alındıktan sonra katlanarak arttırılan 4 günlük gözaltı süreleri dayatılıyor. Gazeteci arkadaşlarımızın gözaltına alınma nedenleri nedir? Geçtiğimiz haftalarda iki kadın gazeteci İzmir’de gözaltına alınmış ardından ise tutuklanmıştı. Yine Ankara’da günler öncesinden gözaltına alınan Berivan Altan hala gözaltında bekletiliyor. Dün akşam ise Sadiye Eser’in gözaltı haberini aldık. Arkadaşlarımız gazetecidirler. Kendilerinin herhangi bir suç durumu yoktur. Alanda çekimlerini yapıyorlar ve gerçekleri yansıtmak için uğraşıyorlar. Bu nedenle arkadaşlarımızın gözaltında olması bizleri acıtıyor. Bu durum daha nereye kadar böyle devam edecek. Geçtiğimiz 25 Kasım etkinliği izin verilmesine rağmen kadınlar polis saldırısına maruz kaldı. Bu saldırıyı çekmeye çalışan kadın gazeteciler de polis tarafından darp edildi. Ne olduğunu anlamadığımız süreçlerden geçiyoruz. Arkadaşlarımız serbest bırakılsın. Onlar gazetecidir. Görevleri budur. Onları serbest bırakın. Gerçek ve doğru haberin önüne geçmeyin.”