'Sistem örgütlü ve bilinçli gençlerden korkuyor'

  • 09:03 2 Aralık 2019
  • Güncel
MARDİN - Meclisleri üzerinde hayata geçirilen baskı politikalarından korkmadıklarını ifade eden HDP Gençlik Meclisi Üyesi Berfin Can, "Bilinçli ve örgütlü gençlerden korkuyorlar. Ama biz bu politikalara karşı çalışmalarımıza daha moralli ve azimli bir şekilde devam edeceğiz" dedi.
 
 
Son dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri üzerindeki baskı arttı. İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alından 36 meclis üyesinden 10’nu tutuklandı. Meclis üyeleri gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını ve kötü muamele ile karşılaştıklarını dile getirdi. HDP'li gençlerin çalışmaları yaşanan baskılara rağmen devam ediyor. Mardin'de de baskılara karşı her daim mücadele yolunu seçeceklerini söyleyen HDP Gençlik Meclisi Üyesi Berfin Can, baskılardan korkmadıklarını ifade etti.
 
'Bir araya gelmemizden rahatsızlık duyuyorlar'
 
Gençliğin toplumun öncü gücü olduğunu ve haksızlığa karşı boyun eğmediğini söyleyen Berfin, gençliğin coşkulu, moralli bir ruha sahip olduğunu ifade etti. HDP Gençlik Meclisi olarak kendi kimlik ve rollerinin farkında olduklarını dile getiren Berfin, “Fuhuş ve uyuşturucu gibi politikalara karşı gençlik meclisi adı altında gençleri bilinçlendiriyoruz. Bize doğru özellikle son süreçte var olan yönelmenin nedenlerini çok iyi biliyoruz. Bunlarla çalışma ve örgütlülüğümüzü bitirmek istiyorlar. Baktığımızda bu bilinçle bir araya gelen gençlerde sistemi rahatsız ediyor" dedi.
 
'Bilinçli ve örgütlü gençlerden korkuyorlar'
 
Çok kısa zaman içerisinde gençlik meclisleri olarak birden çok çalışmaya imza attıklarını ifade eden Berfin, kendilerine karşı olan yönelimlerin de bundan kaynaklandığını söyledi. Berfin, "Bu kısa süre içerisinde de birden çok çalışma yaptık. Aslında bu onları rahatsız edip bize yönelmelerine neden oluyor. Sistem gençlerin ve toplumun örgütlenmesini istemez. Çünkü gençler örgütlenip bilinçlendiğinde bu sistemi yıkabileceğini iyi biliyor. Sonuçta sen toplum içerisinde bilinçlenip başka bireyleri de bilinçlendirmeye çalışan gençleri hiç bir şekilde kandıramazsın. Ne madde bağımlılığı ne de yozlaşmaya geçit vermez. Ama diğer türlü gençler her şeyden etkilenebiliyorlar. Bu nedenle bir araya gelmemizi istemiyor ve bunun için de ellerinden geleni yapıyorlar" diye konuştu.
 
'Baskı politikaları ile bizi sindiremeyecekler'
 
Var olan baskıların kendilerini korkutmadığını, çalışmalarını en azimli şekilde sürdürdüklerini belirten Berfin, "Son dönemde bu baskıları da en somut şekilde görüyoruz. Buna karşı oldukları için tamamen çalışmalarımızı illegalize etmeye bununla birlikte mevcut çalışmalarda yer alan gençleri cezaevlerine koyuyorlar. Bizler karşısında ne kadar zorlandıklarının farkındayız. Bir şeyleri başardığımızı görerek azimle daha moralli bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sistemi çok zorladığımızın farkındayız. Tutuklanan arkadaşlarımız yerine de çalışacağız. Biliyoruz ki tutuklanan arkadaşlarımızın alınması ne vicdani ne de hukukidir. Yapılan işkencelerin de ahlaki bir boyutu yoktur. Sistem bu politikalar ile bizleri sindirmeye çalışıyor ama biz hiç bir zaman boyun eğmeyeceğiz. Ve çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye vurguladı.