Fatma Şengül için buluşan kadınlar: İsyanı kuşanıyoruz

  • 20:24 8 Aralık 2019
  • Güncel
İSTANBUL- Kadınlar, Zeynel Akbaş tarafından katledilen Fatma Şengül için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek, 19 Aralık günü görülecek duruşmaya çağrıda bulundu. Kadınlar, “Erkek yargıya karşı isyanımızı kuşanıyor, dayanışmayı büyütüyoruz” mesajı verdi. 
 
Kadınlar, İstanbul’un Maltepe ilçesi Gülensu Mahallesi'nde 29 Mart sabahı işe gitmek için çıktığı evinin önünde, aynı iş işyerinde çalıştığı Zeynel Akbaş tarafından katledilen  Fatma Şengül için Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi. "Fatma Şengül için adalet", " Fatma Şengül için adalet mücadeleyle gelecek", "Ceren Özdemir için adalet  mücadele ile gelecek", "Erkek adalet değil gerçek adalet" dövizlerinin taşındığı ve "Kadın cinayetlerini durduracağız", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarının atıldığı basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Devrimci Parti'li kadınlar, Türkiye Kominist Partisi (TKP), Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Özgür Genç Kadınlar, Şule Çet İçin Adalet Komisyonu, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışması,Kaldıraç, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ile çok sayıda kadın katıldı.Açıklamayı kadınlar adına Cansu Kalender okudu.
 
'Bizler kadınların isyanını büyütenleriz'
 
Fatma Şengül ve katledilen tüm kadınların isyanını büyüteceklerini vurgulayan Cansu, kendilerine dönük polis şiddetini anımsatarak,"Bizler sokakta katledilen kadınlara adalet talep ederken işlekence ile gözaltına alınan, kadın cinsiyetlerini acil önle derken önüne barikat kurulan kadınlarız. Fakat bizler yılmadan, usanmadan sokakları terk etmeyen kadınlarız. Fatma evinin önünde aynı yerde çalıştığı erkek tarafından öldürüldü. İlk mahkemede de fail kendini savunmak için bahaneler ileri sürdü. Bahaneleriniz, kravatlarınız, yalanlarınız bizi öldürmenize gerekçe olmayacak!" diye konuştu.
 
'Dayanışmaya bekliyoruz'
 
Türkiye'de “Adliye Saraylarının” kadınlara kapalı olduğunun altını çizen Cansu şöyle devam etti: "Katilin o gün cebinden tam 11 fişek çıktı. Kasten öldürmeye gittiği apaçık. Mahkeme ertelendi. O gün yüzlerce kadın mahkeme salonunda alınmayıp önleri kolluk kuvvetlerince kesildi. Koskoca adliye sarayları kadınlara yer açmıyor! Bizleri davalardan uzaklaştırmaya çalışanlara sesleniyoruz; sizin kararlarınızı iyi biliriz. 6284 sayılı kanunla korunma kararı olan kadınları korumamanızdan, özsavunma uygulayan kadınlara verdiğiniz cezalardan, katillere iyi hal ve tahrik indirimi ile ödül gibi cezalar vermenizden. Biz kadınlar 19 Aralık'ta yine yeniden Kartal 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi önünde isyanımızı kuşanıp katile 'hesap ver' diye bağıracağız. Bu sefer daha güçlü, daha örgütlü olacağız. Herkesi Kartal Adliyesi'nde 19 Aralık saat 14.00'da görülecek duruşmaya dayanışmak için bekliyoruz."
 
Açıklama sonrası konuşan  Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül, katledilen tüm kadınların yaşam hakkının takipçisi olma ve mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.
 
Açıklama kadınların konuşmaları ardından sloganlar eşliğinde son buldu.