Tutak’ta 2 kadın bir haftadır gözaltında

  • 10:26 12 Aralık 2019
  • Güncel
AĞRI - Ağrı Tutak'ta işkenceyle gözaltına alınan köylülerden 2 kişi tutuklanırken, 7 gündür gözaltında olan Zozan Kaya ve Birgül Çetin’in bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.
 
Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşiyan) köyüne 6 Aralık günü sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından operasyon yapılmış ve çatışma çıkmıştı. Çatışma sonrası Jandarma, köyde bulunan kadın ve erkekleri okullarda toplamış, aralarında katledilen Murat Kaya’nın eşi Zozan Kaya’nın da olduğu bazı köylüler gözaltına alınmıştı.
 
İki kişi tutuklandı
 
Tutuldukları İl Jandarma Komutanlığı'ndaki ifade işlemleri sona eren köylülerden Hanım Aksoy, Alican Aksoy, Kemal Aksoy, Ahmet Aksoy, Cemal Aksoy, Fikret Çetin ve Mehmet Sıddık Çetin dün savcılığa çıkarıldı. Savcılık ifadeleri alınan köylülerden Hanım Aksoy, Cemal Aksoy, Ahmet Aksoy ve Fikret Çetin "örgüte yardım etmek" suçlaması ile tutuklama talebiyle Nöbetçi Ağrı Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilirken, diğerleri serbest bırakıldı.
 
Hakim karşısına çıkan köylülerden Ahmet ve Hanım Aksoy serbest bırakılırken, Cemal Aksoy ile Fikret Çetin tutuklanarak Patnos Cezaevi’ne gönderildi.
 
2 kadın hala gözaltında
 
Hala gözaltında tutulan Birgül Çetin ile Murat Kaya'nın eşi Zozan Kaya'nın ise bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.