HDP Kadın Meclisi'nden katledilen çocuklar için çağrı: Suçlular yargılansın

  • 18:44 12 Aralık 2019
  • Güncel
BATMAN - HDP Batman Kadın Meclisi, TSK ve SMO'nun top atışları sonucu katledilen çocuklara ilişkin yaptığı açıklamada, çocuk katliamlarının önüne geçilmesi, suçluların yargılanması için bir an önce harekete geçilmesi çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye Milli Ordusu'nun Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında 2 Aralık’ta Til Rıfat'ta 8 çocuğun katledilmesini protesto etmek amacıyla HDP Batman İl Örgütü binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz ile çok sayıda kadın katıldı.
 
Suçluların yargılanması için çağrı
 
Açıklamayı yapan HDP Kadın Meclisi üyesi Fatma Ablay, topçu ateşi ile çocukların yaşamını yitirmesini katliam olarak nitelendirdi. Fatma, "İşgal edilen yurtlarından Til Rıfat’a göç etmek zorunda kalan Efrin’li çocukların burada da yaşam hakları ellerinden alındı"  ifadesini kulandı. Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin de ‘terörist’ denilerek, meşrulaştırıldığını hatırlatan Fatma, aynı zihniyetin sürdüğünü kaydetti. Fatma, "Suçlular yargılanmadan, sorumlulardan hesap sorulmadan, bu katliamlar devam edecektir. Başta Türkiye olmak üzere tüm dünya İnsan Hakları Örgütlerini dil, din, ırk ve etnik kimlik gözetmeksizin çocuk katliamlarının önüne geçmesi ve suçluların yargılanması için bir an önce harekete geçmeye ve gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz" diye konuştu.
 
Açıklamanın ardından Batman Belediye eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir ile HDP Batman İl Örgütü, esnaf ziyareti gerçekleştirdi.