İHD'den atölye: Hak ihlali nerede başlar?

  • 18:31 14 Aralık 2019
  • Güncel
ANKARA -  İHD Ankara Şubesi İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında "Hak ihlali nerede başlar?" başlığıyla Eğitim Sen 5. No'lu Şube de atölye düzenledi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında "Hak ihlali nerede başlar?" başlığıyla Eğitim Sen 5. No'lu Şube de atölye düzenledi. Atölyenin yürütücülüğünü İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Sevinç Koçak yaptı.
 
İnteraktif bir katılımla gerçekleşen atölye, yaşamsal tüm alanlarda ve tüm ilişkilerde hak ihlali nerede başlar? sorusu üzerinden sorularla ve tartışmalarla ilerledi. 'Faşizm iki insan arasındaki ilişkide başlar?' düşüncesinden hareketle yapılan atölyede, hak savunucularının yaşamın her alanında maruz kaldıkları ya da maruz bıraktıkları hak ihlallerine dair oyunsu bir süreçle farkındalık yaratmak amaçlandı.
 
Sevinç, katılımcılara "Mücadele alanımız aslında sisteme karşı ilk geldiği yer kamusal olarak devletle başlar.Peki demokratik ilişkilerde gördüğümüz hak ihlalleri neler? Yaşadığımız dünyada bize dayatılan ve davranışımıza yansıyan bir sürü alışkanlık var peki bunu nasıl dönüştürebiliriz. Kurumsal alanlarımızda ne tür hak ihlalleri yaşanıyor?" sorusunu sorarken,  katılımcıların kendi yaşamlarında maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişkin örnekler vermesini istedi. 
 
 Atölyenin devamında gündelik yaşamda kişiler arasında gerçekleşen hak ihlallerine dair tartışmalar yürütüldü.