‘Düştü’ denilen Öznur’un intihara sürüklendiği iddiası

  • 09:02 23 Aralık 2019
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
SİİRT - Siirt'te 16 Aralık’ta “Çamaşır asarken balkondan düştü” denilen Öznur Olgaç’ın, ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenmesi üzerine intihara sürüklendiği iddia edildi.
 
“Balkondan/pencereden düştü” şeklinde basın yayın organlarına yansıyan çok sayıda şüpheli kadın ölümünün ardından” intihara sürüklenme” ya da “katledilme” çıktı. Ankara’da 2018 yılında bir plazada cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra 20’nci kattan atılarak katledilen Şule Çet’in failleri “intihar” iddialarında bulunmuştu. Diyarbakır’da ise 8 Aralık’ta yaşamına son verdiği belirtilen Remziye Yalçın’ın zorla evlendirildiği ve sistematik cinsel istismara maruz bırakılarak intihara sürüklendiği ortaya çıkmıştı.
 
Son “intihara sürüklenme” Siirt’te Bahçelievler Mahallesi’nde gerçekleşti. Öznur Olgaç’ın, 16 Aralık’ta 9'uncu kattaki evlerinin balkonunda çamaşır asarken dengesini kaybederek düştüğü iddia edilmiş, Öznur kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Aileyi tanıyan ve güvenlik gerekçesi ile ismini vermek istemeyen bir tanık, Öznur’un ailesi tarafından akrabası ile zorla evlendirilmek istendiği için intihar ettiğini iddia etti.
 
Öznur intihara sürüklendi
 
Bahçelievler Mahallesi'nde kaldığı apartmanın 9'uncu katından düştüğü söylenen Öznur’un intihara sürüklendiği iddia edildi. Aileyi tanıyan tanıklardan biri Öznur’un zorla akrabası ile evlendirilmek istendiği, fakat Öznur’un bu evliliği istemediğini söyledi. Tanık, Öznur’un zorla evlendirilmek istemediği için yaşamına son verdiğini öne sürdü. Siirt’te bir kesim Öznur’un çamaşır asarken düştüğünü, bir diğer kesim cam silerken düştüğünü söylese de, ailesi tarafından intihara sürüklendiği de iddialar arasında yer alıyor.
 
Aynı gün düşen çocuğun olayı üzerine kurgulandı
 
Ayrıca Siirt’te aynı yerde ve aynı gün 14 yaşındaki bir çocuğun da balkonun 4’üncü katından düştüğü ve ağır yaralı olduğu ortaya çıktı. Öznur’un ailesinin intiharı 14 yaşındaki çocuğun düşmesi üzerine kurguladığı öne sürülüyor.