İki buçuk yılın ardından Feyruz Pulat dosyasında soruşturma!

  • 09:03 24 Aralık 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre'de 2017 yılında doğum sancıları başlaması üzerine hastaneye kaldırılan ve kadın doğum doktoru olmadığı için bebeğiyle birlikte yaşamını yitiren Feyruz Pulat’ın ölümü ile ilgili aradan geçen iki buçuk yılın ardından bir doktora soruşturma açıldı. Olayla ilgili iddianame ise halen hazırlanmış değil.
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2017 yılının Ağustos ayında doğum sancıları başlayan 28 yaşındaki 8 aylık hamile Feyruz Pulat, bebeği ile birlikte kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olmadığı için yaşamını yitirmişti. Olayın basına yansıması ardından konuyla ilgili başlatılan soruşturmada, acil müdahale edilmesi gereken Feyruz’un 2 saat doktor beklediği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili savcılığın araştırması devam ederken iki buçuk yıldır bir iddianame hazırlanmış değil. Soruşturma kapsamında ise şüpheli olarak görülen Cizre Devlet Hastanesinde bir doktora soruşturma açıldığı öğrenildi. 
 
Bulguları inceleyecek ATK bulunamadı
 
Ailenin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında yalnızca bir dosya hazırlandı. Yine başlatılan soruşturma kapsamında istenilen ikinci otopsi raporu da yıllardır Şırnak ve İstanbul Adli Tıp Kurumu arasında gidip geliyor. Şırnak Devlet Hastanesi’nin, “Adli Tıp örnek bulguları incelesin” diyerek İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdiği dosya, İstanbul ATK tarafından da, “Asıl otopsiyi yapan Şırnak’ın bunu değerlendirmesi daha uygun olur” yanıtı verilerek yeniden Şırnak’a gönderilmişti.
 
Sağlık Bakanlığı hastaneyi savunmuştu
 
Soruşturma dosyası olaydan 4 ay sonra hazırlanırken, aradan geçen 2 yıla yakın zamana rağmen iddianame halen hazırlanmış değil. Mardin İdare Mahkemesi’nde açılan tazminat davası kapsamında mahkeme heyeti, Cizre'deki savcılıktan dosyayı istemişti. Dosya kapsamında savunma yapan Sağlık Bakanlığı da iki maddelik savunmasında o akşam hastanede doktorlarının bulunmadığını itiraf ederken, “Doktor olsaydı dahi sonuç yine bu şekilde olurdu” ifadelerini kullanmıştı.
 
Bir doktora soruşturma açıldı
 
Aradan geçen iki yıllın ardından suç duyurusu dosyasında savcılığın talimatıyla bir doktora soruşturma açıldığı ve doktordan şüpheli sıfatıyla ifade alındığı öğrenildi. Soruşturma dosyasında tanık olarak ifade veren doktorun şüpheli olarak ifadesinin alındığını belirten avukatlar, aynı durumun Silopi Devlet Hastanesi için de hayata geçirilmesi için harekete geçtiklerini ifade etti.
 
Ne olmuştu? 
 
Şırnak’ta Ağustos 2017’de 8 aylık hamile 28 yaşındaki Feyruz Pulat, doğum sancılarının başlaması üzerine Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Feyruz, hastanede Kadın Doğum Uzmanı olmadığı için bebeğiyle birlikte yaşamını yitirdi. Biri engelli 3 çocuğu bulunan Feyruz’un bütün doğumlarını sezaryen ile gerçekleştirdiği öğrenildi. Dördüncü gebeliğinin son bir ayını da hastanede geçirmesi gereken Feyruz, yaşamını yitirmeden önce “Nefes alamıyorum” diyerek fenalaştı. Ardından eşine haber veren Feyruz, sabah saat 04.00 sularında gelen ambulansla Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada 2 saat kadın doğun uzmanı bekleyen Feyruz, ardından yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirmesinin ardından hazırlanan soruşturma dosyasında ise hem Silopi hem de Şırnak’taki hastanelerin hastayı kabul etmediği ortaya çıkarılan telefon görüşmeleri ile kanıtlamıştı