‘HDP Türkiye siyasetindeki sorunlara karşı tek çözümdür’

  • 09:04 24 Aralık 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Partilerinin büyük kongresine hazırlanırken, ev ev, sokak sokak gezerek halkla bir araya geldiklerini ifade eden HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, "HDP dört duvarı olan bir binadan ibaret değildir, bir dükkan değildir. Kapısı kapanınca işi bitmez. HDP'nin Türkiye siyasetinde sorunlara karşı tek çözüm partisi olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle genel kongremize kadar güçlü bir örgütlenme çalışması yürüteceğiz. HDP tüm halklar açısından umuttur” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik saldırı ve baskılar her geçen gün artarken, Diyarbakır il binası önünde bekleyen aileler ise çadır kurarak bekleyişini sürdürüyor. Aynı zamanda polisler tarafından abluka altında olan binaya giren HDP üyeleri, yurttaşlar ve HDP’li vekiller birçok kez ailelerin saldırısına maruz kaldı. Ardından ise birçok ana akım yayın organı tarafından "HDP dükkan kapattı" söylemleri gündeme getirildi. Öte yandan il ve ilçe kongrelerini yapan HDP, sokak sokak halkla buluşarak yeni döneme hazırlanıyor. Her sabah 08.30'da HDP il binasına gelen il eşbaşkanları burada önce gün içinde yapacakları çalışmaları ve ziyaretleri planlıyor, ardından da planlamalar çerçevesinde çalışmalarına başlıyor. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık saldırı ve baskıları değerlendirerek, söylemlere de cevap verdi.
 
'Her koldan HDP'ye saldırdılar'
 
Şubat 2020’nin sonlarında büyük kongre gerçekleştireceklerini ifade eden Hülya, ancak öncesinde tüm il ve ilçe kongrelerini tamamlamaları gerektiğini söyledi. Mayıs ayında yaptıkları il kongresinin ardından ilçe kongrelerine başladıklarını belirten Hülya, “Neredeyse 17 ilçemizin tümünde kongrelerimizi yaptık, yeni yönetimlerimizi belirledik. Kongrelerimizi gerçekleştirirken aynı zamanda hem kayyımlar hem Rojava’ya dönük saldırılar hem de siyasi gelişmelere dönük kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarımız da devam ediyordu. İktidar HDP üzerinde Kürt siyasetini çökertme planlarını devreye soktu ve her koldan HDP'ye saldırdı. Bu saldırılar yeni değil tabii ki. 2015 yılından beri yürüttüğümüz demokratik siyaseti boşa düşürmek ve halkı bizden koparmak için ellerinden geleni yaptılar ama başarılı olamadılar, olamayacaklar. Biz kongre çalışmalarını yürütürken örgütlenme çalışmalarımızı da yürüttük. Bu saldırılar altında yaz boyunca mahalle çalışmaları yürüttük. Ev ev dolaştık. Dün yaptığımız hataları görerek, bizi tekrara düşürmeyecek yol ve yöntemler belirledik. Bu konuda halkın fikir ve önerilerini de dinledik" diye konuştu.
 
'Gençlik meclisi üyelerimiz kriminalize ediliyor'
 
5 Ocak tarihine kadar örgütlenme çalışmalarını bitirmeyi hedeflediklerini belirten Hülya, özellikle kadınları ve gençleri kazanmaya dönük çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Hülya, kadınların, gençlerin söz ve yetki sorumluluğunu almaları için yönlendireceklerini belirtti. Hülya, “Çünkü Türkiye'nin ve siyasetin gençlere ve kadınlara ihtiyacı var. Önümüzdeki süreci güçlü karşılamak için de bu önemli. Diğer yanda da Gençlik Meclisi üyelerimizin kriminalize edilmesi durumu var. Gençlik Meclisi’mizin çalışmaları illegalleştiriliyor ve hedef gösteriliyorlar. Yalnızca iki ay içerisinde 30'a yakın gençlik meclisi üyesi arkadaşımız tutuklandı. Hiçbir üyemizin yaptığı çalışmanın illegalleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Bunu kabul de etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
'HDP dört duvarı olan bir bina değildir'
 
HDP'nin dükkan kapattığına dair çıkan haberleri ve söylemleri de değerlendiren Hülya, HDP’nin dört duvarı olan bir binadan ibaret olmadığına, bir dükkan ve şirket olmadığına vurgu yaptı. Hülya, sözlerine şöyle devam etti: “Kapısı kapanınca işi bitmez, kepenk indirince çalışması durmaz. Biz hiçbir zaman binalara hapsolmadık. Her zaman sokakta olduk, halkımızın yanında olduk. Çalışmalarımızı dışarıda yürüttük. Siyaset bina içinde yapılmaz, halkın içinde yapılır, sokakta yapılır. 'Dükkan kapattılar' diyenler aslında Türkiye siyasetinin vahametini bizlere göstermişlerdir. Siyasi bir partiye biçtikleri anlamı göstermişlerdir. Onlar siyaseti gizli kapılar arkasında, lüks makamlarda yürütüyor olabilirler ama HDP hiç bir zaman öyle bir parti olmadı. Biz halkların partisiyiz. Halk neredeyse biz de oradayız. Belediyelerimize kayyım atandı, eşbaşkanlarımız tutuklandı, Rojava'ya saldırı oldu, üyelerimiz tutuklandı, açıklamalarımız yasaklandı. Tüm bunlar olurken elbette biz bir binanın içinde oturup, izleyemezdik. Binamızın önü aylardır işgal edilmiş durumda. Kapımızda tonlarca polis bekliyor. Buna rağmen her sabah parti binamıza geliyoruz ve ardından da çalışmalarımız için alana çıkıyoruz."
 
‘Aileler bilinçli bir şekilde HDP önüne yerleştirildi’
 
Değerlendirmelerinde, HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen ailelere de işaret eden Hülya, ailelerin bilinçli bir şekilde oraya yerleştirildiğini dile getirdi. Hülya, ailelerle defalarca kez görüşmeye çalıştıklarını fakat ailelerin görüşmeyi kabul etmediğini vurguladı. Hülya, bina çevresinin de bir emniyet binasının bahçesini andırdığının altını çizerek, "HDP'nin etrafında iki yıla yakındır sürekli iki TOMA'nın, gözaltı araçlarının ve akreplerin beklediği bir görüntü zaten vardı. Bu ailelerin oturmasından sonra bu güvenlik tedbirleri daha da arttı. Binamızın etrafı insanların HDP'ye gelmesini engellemek için bu şekilde ablukaya alınmış durumda" dedi.
 
‘Bu sorunun çözümü HDP değil devlettir’
 
HDP’nin yalnız olmadığını vurgulayan Hülya, "Bize kapısını açacak birçok kurum ve kuruluşumuz var. Kapımızın önünü kapatarak bizim çalışma yapmamızı engelleyebileceklerini düşünmesinler. Bizim çalışma yürütebileceğimiz yüzlerce evimiz var. Kapısını açacak binlerce ailemiz var. HDP yalnız değildir ve asla yalnızlaştıramayacaklar. Kapımıza çocuklarını kaybetmiş aileleri getirerek bizi hedef göstermeye çalıştılar fakat herkes neyin ne olduğunu çok iyi gördü. Bu sorunun çözümünün HDP olmadığını da herkes biliyor. Bu sorunun çözümü devlettir. O çocukları getirebilecek olan devlettir" diye konuştu.
 
'Aileler çözümü değil sorunu büyütmeyi tercih etti'
 
"Her gün baskı altında olan, seçilmişleri tutuklanan, belediyelerine kayyım atanan HDP’dir” diyen Hülya, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz buna rağmen yine de elimizden geleni yapmaya hazırdık ama aileler çözümü değil sorunu büyütmeyi tercih ettiler. Biz HDP olarak, bizden önceki partilerin geleneğini taşıyoruz. Bu geleneği taşımaya devam edeceğiz. HDP'nin Türkiye siyasetinde sorunlara karşı tek çözüm partisi olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle genel kongremize kadar güçlü bir örgütlenme çalışması yürüteceğiz. HDP tüm halklar açısından umuttur. Tüm halkların ihtiyaçlarına cevap olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tüm saldırı ve baskılara rağmen alanlardan çekilmiyoruz. Konferanslarımız, ilçe kongrelerimiz, halk toplantılarımız, ev ziyaretlerimiz devam edecek. Tüm halkımızın da HDP ile hareket etmesini ve partilerinin yanında olmasını istiyoruz."