Kampüste cadı var: Şiddete neden olanları parmaklarımızla gösterip ifşa ediyoruz

  • 09:05 24 Aralık 2019
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Las Tesis dansına yönelik polis şiddetine ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına tepki gösteren Kampus Cadıları, kadınların tüm suçluları ifşa ettiğini söyledi. Kampus Cadıları aktivisti Birsu Metin, “Binlerce kadın sokaklara dökülüp parmaklarımızla tecavüzcüleri ve bu sistemin yaratıcılarını, özne konumunda olanları ifşa ediyoruz” dedi.
 
Güney Amerika ülkesi Şili’de maruz kaldıkları taciz, cinsel saldırı ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara destek olmak amacıyla, kadınlar birçok ülkede Las Tesis dansı gerçekleştirdi.  Türkiye’de ise birçok kentte dansa destek veren kadınlara polis müdahale ederek gözaltına aldı. İçişleri Bakan’ı Süleyman Soylu da kadınların dansının “Türkiye Cumhuriyetinin devletine ve makamlarına hakaret olduğunu” savundu. Bu açıklamaya tepki gösteren Adana Kampus Cadıları, “Kadınların sesine karşı her zaman zor gücünü kullanan devlet, yine aynı tavırda Las Tesis'i engellemeye çalışıyor. Ama kadınlar bunlara boyun eğmeyerek direnişlerinden asla vazgeçmeyeceklerini göstermeye devam edecekler” dedi. 
 
‘Biz artık tacize, tecavüze, baskıya, ötekileştirmeye karşı susmuyoruz’
 
Kampus Cadıları aktivisti Birsu Metin kadınların mücadelesinin uluslararası bir boyut kazandığını vurgulayarak, “Biz artık tacize, tecavüze, baskıya, ötekileştirmeye karşı susmuyoruz. Bunun için binlerce kadın sokaklara dökülüp parmaklarımızla tecavüzcüleri ve bu sistemin yaratıcılarını, özne konumunda olanları ifşa ediyoruz. Biz artık sokakları tanıyoruz ve bize dayatılan kalıpları yıkıp yeni bir dünya kurmak için sokaklara dökülüyoruz. Şiddeti, tecavüzü meşrulaştıran bu sistemi yıkmak için harekete geçiyoruz. Artık kadın mücadelesinin, kız kardeşlik bağının evrenselliğinden ve bu mücadelenin dünyanın dört bir yanındaki kadınların birlik ve beraberliğinden söz ediyoruz” diye konuştu.
 
‘Suçluları işaret ediyoruz’ 
 
Kadına yönelik şiddetin, cinsel saldırının tek bir ülkeyle ilgili olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını belirten Esin Kırık şunları dile getirdi: “Türkiye’de kadın düşmanı politikaları üretenlere, tacizi ve tecavüzü aklayanlara, ‘iyi hal’ indirimi verenlere, bu şiddetin öncüleri olan başkanlara, hakimlere, polislere ve neden olan devlet yetkililerine ‘suçlu sensin, tecavüzcü sensin’ diyerek tekrar hatırlatıyoruz” dedi. 
Türkiye’de Las Tesis dansına yönelik müdahalenin nedeninin de devletin kadın mücadelesi ve dayanışmasını tehdit olarak görmesi olduğunu ifade eden Esin, “Biz kadınlar dünyanın her yerinde savaşmaya başladık. Her geçen gün katlanarak yayılmaya devam ediyoruz. Las Tesis Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde gerçekleşti ve müdahaleler oldu. 17 yıllık mevcut AKP iktidarının yıllardır uyguladığı yıldırma politikalarını görüyoruz aslında” diye belirtti.
 
‘Kadınlar vazgeçmeyeceklerini gösteriyor’ 
 
Kadınların artık susmayacağını, baskılara boyun eğmeyeceğini fark eden ve kadın dinamizminin ne kadar güçlü olduğunu görün devletin, bu tür müdahalelerle “önlem” almaya çalıştığını söyleyen Özlem Avcı ise şöyle konuştu: “Ama kadınların cüreti bu politikalara ve baskılara boyun eğmeyecek. Sadece İzmir, İstanbul, Ankara değil Türkiye’nin birçok ilinde Las Tesis dansını gerçekleştirmek için planlamalar yapılıyor. Şili'de başlayan eylemlilikler iktidara karşı gelir eşitsizliğinden dolayı çıktı. Ancak devletin kadınlara uyguladığı politikalar neticesinde kadınlar direnişte ön saflarda yer aldı. Ardından yapılan Las Tesis eylemi, patriarkal düzene karşı dünyadaki tüm kadınların yaşadığı sorunları ele alan yaratıcı bir eylemdi. Bu yüzden küresel bir yankı uyandırdı. Türkiye devletinin yıllardır sürdürdüğü kadın düşmanı politikaları, tacizi ve tecavüzü aklayan söylemleri, yarattığı baskıcı düzeni, buradaki kadınların sesini çoğaltarak Las Tesis'i sokaklara taşımasına sebep oldu. Kadınların sesine karşı her zaman zor gücünü kullanan devlet, Las Tesis'i engellemeye çalışıyor. Ama kadınlar bunlara boyun eğmeyerek, direnişten asla vazgeçmeyeceklerini göstermeye devam ediyor.”