‘Kadınlar anadilinde yazmaktan çekinmemeli’

  • 09:03 25 Aralık 2019
  • Kültür Sanat
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Kadınların anadilinde yazmaktan çekinmemesi gerektiğinin altını çizen Kürt kadın yazarlar, “Birçoğumuz tarihimizi geçmişimizden bize izler bırakanlardan öğrendik. Şimdi bizlerin de çocuklarımıza iz bırakması gerekir. Dernekleşmek bizim açımızdan çok önemlidir” dedi.
 
Şair, yazar, senarist, editör, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi kadınların katılımıyla 3 Kasım’da gerçekleştirilen "Kadın ve Yazarlık Çalıştayı"nın 10 Kasım’da sonuç bildirgesi açıklanmıştı. Bildirgede Mezopotamya Kadın Kalemi Platformu’nun kuruluşu ilan edilerek, Kürt kadın yazarlar olarak dernekleşmek için de çalışmalar yürüteceklerine vurgu yapılmıştı. Dernekleşmenin önemine ve platformun amacına ilişkin Önce Çocuklar Derneği Başkanı ve Kürt dil çalışmalarında da yer alan Cevahir Sadak ile Kürt kadın yazar ve Gazeteci Roza Metina değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Çocuklarımıza iz bırakmalıyız’
 
Önce Çocuklar Derneği Başkanı ve Kürt dil çalışmalarında da yer alan Cevahir Sadak, Kürt dilinin önemini anlattı. Cevahir, öncelikle çocukların anadilde eğitim görmesinin önemli olduğunu söyledi. Hiçbir Kürt çocuğunun kimliğinden kopuk büyümemesi gerektiğinin altını çizen Cevahir, “Bunu da ancak tarihimizi, değerlerimizi yaşatarak, anlatarak başarabiliriz. Çocuklarımızın, gelecek neslin Kürt yazarları, kitaplarını tanıması ve bilmesi gerekir. Birçoğumuz tarihimizi geçmişimizden bize izler bırakanlardan öğrendik. Şimdi bizlerin de çocuklarımıza iz bırakması gerekir. Kürt dili üzerinde ciddi saldırı ve asimilasyon politikası yürütülüyor. Kürt kadın yazarların önemi ise daha fazladır. Tarihimizde nice kadın yazarlarımız, şairlerimiz vardır ama toplum olarak onları tanımıyoruz, okumuyoruz. Şuan için bir platform kuruldu ve hepimiz bu platformun parçasıyız. Kadın yazarlar büyüme ve yayılma kararı alarak hem Kürt kadın yazarları tanıtacak hem de kadın yazarları yazmaya teşvik edecek projeler hayata geçirecek” diye belirtti.
 
‘Yaşatabilmek ve hatırlatabilmek için dernekleşme önemlidir’
 
Kürt kadın yazar ve gazeteci Roza Metina, bir toplumun ilerleyebilmesi ve geleceğini sağlam esaslar üzerinde kurup, kimliğine sahip çıkması için anadilin ve edebiyatın çok önemli olduğunu belirtti. Edebiyatın, dilin bu güne kadar gelebilmesinde ve kimliğin korunması noktasında kadınların önemli bir rolü olduğunu kaydeden Roza, kadın yazarların önemini vurgulayarak, “Her zaman gündemde tutulması gereken bir konudur. Ayrıca Kürt kadın yazarlarının önemine vurgu yapmak demek Kürt tarihinin önemli noktalarına vurgu yapmak demektir. Kürt tarihinde Kürt dil ve edebiyatına önemli katkılar sunan Mestûre Kurdistanî, Dayê Tewrêza Hewramî, Rihan Xanima Loristanî gibi önemli isimler bugünkü zenginliğin temelini atmışlardır. Biz bu platformu kurarken asıl amaçlarımızdan biri ismi duyulmamış, gizli kalmış Kürt kadın yazarları topluma tanıtmak ve eserlerini okutmaktı” diyerek kadın yazarları hatırlattı.
 
‘Dernekleşmek için çalışmalara başlayacağız’
 
Roza, Kürt kadın dengbêjleri de unutmamaları gerektiğini ifade ederek, “Tarihte önemli gelişmelere ilham olmuş Kürt yazar ve şair kadınlarının çizmiş olduğu yolda ilerleyebilmek için ve bir çatı altında toplanabilmek adına dernekleşme de önemli bir ayrıntıdır. Kadın öncülüğünde ve kadın örgütlülüğünü esas alan bir çerçeve çizebilmek adına dernekleşme yolunda bazı adımların atılması lazımdı. Daha önceki birikimlerimiz ve tecrübelerimizle pekiştirmek adına ve Kürt dil ve edebiyatının daha fazla ön plana çıkıp, gelişebilmesi için dernekleşmek sahip çıkılması gerekilen bir adımdır. Bunun için ilk adımı attık ve ileri süreçlerde dernekleşmek için gerekli çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.