Van’da ulaşım zammına tepki

  • 09:05 25 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Ekonomik krizin üzerine Van’da ulaşıma getirilen 50 kuruşluk zam nedeniyle daha fazla mağdur olduklarını belirten kadınlar, halkın sokağa çıkarak tepki göstermesini istedi.
 
Ekonomik kriz nedeniyle yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan yurttaşlar, enerji, ulaşım gibi ihtiyaçlara gelen zamlarla da daha zor günler yaşıyor. Van’da kayyım atanan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi kararıyla şehir içi ulaşım ücreti 2,25 TL’den 2,50 TL’ye çıkarken, öğrenci ücretleri ise 1,50 TL’den 1,75 TL’ye yükseltildi. Yıllar içinde sürekli 25 kuruş zamlarla artan ulaşım ücretlerine bu son zamla 50 kuruş fark getirilmiş oldu. Birçok yurttaş ise ulaşımı yürüyerek gerçekleştirmek zorunda kalıyor. 
 
‘Yaşam her geçen gün daha çok zorlaşıyor’
 
Ekonomik krizden önce yol ücretlerinin 75 kuruş olduğunu fakat 2 yıl içerisinde sürekli artış yaşandığını söyleyen Elif Dayan, bu durumdan kaynaklı çok zorlandıklarını belirtti. Elif, “Sürekli her şeye zam getiriyorlar. Bir yol ücretleri kalmıştı onu da yaptılar. Kimsenin özel aracı yok her gün hastaneye gitsin, özel aracım bile olsa benzine para yetiştiremem. Sürekli mahallede yolcu minibüslerine binerek evden çarşıya çarşıdan eve dönüyoruz. Eve gittiğim yol mesafesine değmez bu parayı vermek. Bu fiyatlara karşı alanlarda olursak belki son verilir bu zamlara. Bezin fiyatlarına zam geldiği için minibüs şoförleri yol ücretlerini artırmak zorunda kalıyor. İnsanlar gün geçtikte yaşamak için daha çok direniyor” dedi.
 
‘Halkın sokağa çıkarak tepkisini göstermesi gerekiyor’ 
 
Çarşıya gelip gitmek için harcanan yol ücretlerinin kendilerini çok fazla etkilediklerini belirten Gülcan Demir, kalabalık aileler için yaşamın daha da zor olduğunu vurguladı. Gülcan, “Öğrenci ücretlerinde de artış yaptılar. Daha çok öğrenciler zorlanacak. Bu kış da öğrenciler bazen yürüyerek okula gelip gitmek zorunda kalacaklar. Çarşıdan minibüsle eve varmak 10 dakika sürüyor. Kış olmasından kaynaklı insanlar minibüse binmek zorunda kalıyor. Bunlar da fırsat bulup fiyatları arttırıyor. Bu sorunların çözülmesi için halkın daha fazla tepki göstermesi, sokağa çıkması lazım” dedi. 
 
Antika Sarıboğa ise, yetkililere seslenerek “Ekonomik krize bir çözüm bulun artık. Hastaneye varana kadar yola 20 TL harcadım. Yemek dahi yiyemedim” dedi.