‘Polis zoruyla ifade verdim’ diyen tanıklara rağmen: 12 yıl hapis cezası

  • 09:06 25 Aralık 2019
  • Hukuk
MARDİN - İki yıl önce gözaltına alındıktan sonra dört kişinin verdiği ifadeler sonucu hakkında "Örgüt üyeliği" suçlamasıyla iddianame hazırlanan Ronahi Sırdaş isimli kadın, 4 tanığın da mahkemede "Polis zoruyla ifade verdim ve tanıyorum dedim" demesine rağmen mahkeme tarafından 12 yıl hapis cezasına çaptırıldı.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2017 yılında gözaltına alınan Ronahi Sırdaş isimli kadın soruşturma kapsamında dört tanık tarafından verilen ifadeler sonucu tutuklandı. Tanıkların mahkemede ifadelerini geri çekmesine rağmen Ronahi, "Örgüt üyeliği" iddiasıyla 12 yıl hapis cezası aldı. Tanıklardan S.T isimli kişinin ise “Polis zoruyla ifade verdim, şahsı tanımıyorum” ifadelerinin ise iddianamede yer almadığı kaydedildi. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ronahi'nin geçtiğimiz haftalarda Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında tek delil olarak tanık beyanları gerekçe gösterilerek 12 yıl hapis cezası verildi.
 
Dört tanık bir kez dahi mahkemeye çıkarılmadı!
 
İki yıl önce Nusaybin'de kaldığı evde ihbar sonucu gözaltına alınan ve gerekçesi bilinmeden pişmanlıktan yararlanan dört kişiden alınan "Örgüt içerisinde yer alıyordu" ifadeleri sonrası tutuklanarak cezaevine gönderilen Ronahi Sırdaş için Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede somut delil olarak sadece dört tanık ifadesi yer aldı. M.G., S.T.,M.Ö. ve C.M. isimli tanıklardan teşhis esnasında alınan ifadeler aynı şekilde iddianamede yer aldı. Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame sonrası yapılan 7 duruşma boyunca ifadeleri alınan tanıkların hiç biri mahkemeye çıkarılıp ifade vermedi.
 
Tanık: Polislerin ısrarı sonucu tanıyorum dedim
 
Bu süre zarfında talep edilmesine rağmen ifadeleri yeniden alınmayan tanıklardan S.T. adındaki tanığın bu aşamada, "Söz konusu sanığı tanımıyorum. Önceki fotoğrafta da bana sorulduğunda tam emin değildim o olup olmadığına. Fotoğraf yeniden gösterilse yine hatırlamayabilirim. Polis bana ısrarda bulunduğu için şahıs hakkında ifade verdim. Bu olaya ilişkin bilgim bundan ibarettir" sözleriyle teşhis esnasında verdiği ifadeyi polis zoruyla verdiğini dile getirdi.
 
Alınan ifadenin dosyaya eklenmediğini ifade eden avukatlar geçtiğimiz günlerde görülen karar duruşmasında, "Müvekkilim hakkında beyanda bulunan tanıklar pişmanlıktan yararlanmak için ifade vermiştir. Yapılan teşhisler usulsüzdür. Bu tutanakların usulsüz hazırlandığı dışarıdan bakıldığında da anlaşılacaktır. Dosya polislerin yönlendirmesi ile kabartılarak bu hale getirilmiştir. Teşhis tutanaklarına dayanılarak iddianame ve mütalaa hazırlanmıştır" dedi. Avukat müvekkili Ronahi hakkında beraat verilmesini talep etti.
 
Tanıkların "Şahıs örgüt içerisinde yer alıyordu onu gördük" ifadelerini esas alan mahkeme Ronahi'ye "Örgüt üyeliği" ve “silahlı örgüte üye olma” iddialarıyla 12 yıl hapis cezası verdi. 
 
Avukatlar verilen kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacak.