Leyla Güven Roboskili aileleri ziyaret etti

  • 16:46 25 Aralık 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile beraberindeki heyet Roboskili aileleri ziyaret etti.  Leyla aile ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, Tıl Rifat’ta katledilen çocukların akıllara Roboski katliamını getirdiğini söyledi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Barış Anneleri ve beraberinde bulunan heyet 28 Aralık 2011'de katledilen 34 kişinin 8'inci yıldönümleri dolayısıyla Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyüne gelerek aileleri ziyaret etti. 
 
Leyla ve beraberindeki heyet, katledilen 34 kişiden Cemal Encü, Süleyman Encü, Şervan Encü, Bedirhan Encü, Fadıl Encü, Aslan Encü, Celal Encü, Hüseyin Encü, Selami Encü ve Nadir Alma’nın ailelerini ziyaret etti.  
 
Aile ziyaretlerinde konuşan Leyla, “Yaşamını yitirenleri saygı ile anıyoruz. Bizler sonuna kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kürtlere düşman olanlar karşısında biz Kürtlerin bir olup direnmesi gerekiyor. Bu saldırılar karşısında dik duruşumuzu gösterelim. 34 gencimiz ne yapmıştı? Tüm dünya biliyor ki oradan geçenlerin genç ve çocuk olduğunu ve bilinçli bir şekilde onlar katledildi” dedi.
 
Türkiye’ye bağlı grupların 2 Aralık günü Kuzey Doğu Suriye'de bulunan Tıl Rifat ilçesine yaptığı top atışları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 9 kişinin yaşamını yitirmesini hatırlatan Leyla, “Tıl Rifat’a yapılan hava saldırısı sonucu çok sayıda çocuk katledildi. Basına yansıyan fotoğrafları gördüğümüz sırada yine aklımıza ilk olarak Roboski katliamı geldi. Kürt düşmanlığı yapan zihniyet bilinçli bir şekilde saldırıları düzenliyor. Bu saldırılarla Kürtleri yıldırmak istiyor. Ama Kürt halkı hiçbir zaman saldırılara boyun eğmeyecek” ifadelerini kullandı.
 
Leyla ve beraberindeki heyetin aile ziyaretleri yarın da devam edecek.