Fuhuşa sürüklenen ve devlet gözetimine alınan çocuğun nerede olduğu bilinmiyor

  • 09:03 26 Aralık 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
BATMAN - Fuhuşa sürüklenen G.U.’nun 9’uncu duruşması geçtiğimiz günlerde Batman 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, G.U’nun kaldığı yurtta olmadığı ve nerede olduğunun ise bilinmediği öğrenildi.  
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazete Şujin’in Batman’da açığa çıkardığı 14 yaşındaki G.U.’nin sistematik cinsel istismara maruz kaldığı davada tahliye edilen sanıklar hakkında alınan adli kontrol şartı da kaldırıldı. Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 9’uncu duruşması geçtiğimiz günlerde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Yıldız Ç., Eflatun E., Heves T., Mehmet Şakir A., Kadri T. ile avukatları, G.’nin babası ve avukatı Osman Sönmez katıldı. 
 
G.’nin kaldığı yurtta olmadığı ve nerede olduğu bilinmezken aile bu konuda endişe duyduğunu ifade etti.
 
Ayrıca ailenin G.’nin kaldığı yurt hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.
 
Aile G.’nin nerde olduğunu bilmiyor!
 
G.’nin babası M.U, olaydan bu yana çocuğunun psikolojisinin çok kötü durumda olduğunu, çocuğunun yurttan kaçtığını, nerede olduğunu bilmediğini ve çocuğuna zarar verenlerin cezalandırılmasını talep etti.
 
Sanıklar yine kendini aklamaya çalıştı
 
Sanıklar ise daha önce verdikleri ifadeleri tekrar etti.
 
Sanık Yıldız Ç., ise çocuğu mahalleden tanıdığını belirtip çocuğun anne ve babasını suçlayarak kendini aklamaya çalıştı.
 
Sanık avukatları eski hususları tekrar ettiklerini ve sanıkların duruşmalardan vareste edilme talebinde bulundu.
 
Mahkeme’den Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hakkında suç duyurusu
 
Mahkeme heyeti Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ne yazılan müzekkereye 2018 yılından bu yana herhangi bir cevap verilmediği, devamlı tekit müzekkeresini yazılmak durumunda kalındığı anlaşıldığından müzekkereye cevap vermeyen ve yargılamayı uzatan şahıslarla ilgili olarak Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na dosyanın onaylı bir örneğini ve ekli müzekkere yazılarak gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulundu.
 
Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne tekrar müzekkere yazılmasını, cevap verilmemesi halinde durumun ikinci bir eylem olarak değerlendirileceğini ve haklarında tekrar Batman CBS’na suç duyurusunda bulunabileceğinin ihtarı yapıldı.
 
HTS incelemesi yönünden görevlendirilen bilirkişinin raporunu hazırlaması için celse arasında uyarılmasına, eksikliklerin giderilmesinin ardından kovuşturmanın genişletilmesi veya mütalaanın hazırlanması için dosyanın CBS’ye verilmesine karar verilirken, sanıkların duruşmalardan vareste tutulması talebi ise reddedildi. Bir sonraki duruşma Şubat ayına ertelendi.
 
Davanın geçmişi 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazete Şûjin muhabirleri Şilan Özhan ve Şehriban Aslan’ın yaptığı haberle Batman’da 14 yaşındaki G.U’ nun, yanında çalıştığı Yıldız Ç. tarafından sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. 15 Nisan 2017 tarihinde Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal eden istismarda, çocuğun ifadesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. Ardından çocuğun beyanının yanı sıra tanık beyanları, telefon incelemeleri ve HTS kayıtlarına göre kimliği ve suçu tespit edilen Yıldız Ç. (45), Eflatun E. (53), Mehmet Şakir A. (56), Heves T. (49) ve K.T. (50) isimli 5 şahıs, Batman 2’nci Sulh Ceza Hakimliğince 17 Nisan 2017 tarihinde tutuklanmıştı.
 
5 kişinin “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve fuhuşa zorlanması” suçundan yargılandığı davada, K.T. soruşturma aşamasında, Heves T. ve Mehmet Şakir A. 20 Kasım 2017 tarihindeki ilk duruşmada, Yıldız Ç. ve Eflatun E. ise 14 Ocak 2018 tarihinde görülen ikinci duruşmada tahliye edilerek, tüm sanıklar tahliye edilmiş oldu.