AVM’de dükkanlar tek tek kapandı kadınlar işsiz kaldı

  • 09:05 26 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Yıllarca açılmayı bekleyen Park AVM’de ekonomik kriz nedeniyle birçok dükkan kapanmak zorunda kaldı. Esnaf aylardır faturalarını dahi ödeyemezken, birçok kadın da işsiz kaldı. 
 
Van’da inşası 9 yıl süren ve 8 Şubat’ta faaliyete giren Park AVM beklentileri karşılayamadı. Her geçen gün artarak halkı derinden etkileyen ekonomik krizden kaynaklı AVM’de de işler durgun. 157 dükkân kapasitesine sahip olan AVM, 72 esnaf ile faaliyete girerken şu anda sadece 20’ye yakın esnaf var. Kalan esnaf ise elektrik faturası borcunu aylardır ödeyemediğinden, elektrikleri kesiliyor ve jeneratörle çalışmak zorunda kalıyor. 
 
Sadece giriş katı çalışıyor
 
Çocuk oyun alanı, çocuk spor alanı, restoran ve giyim mağazalarının bulunduğu bölümlerin kapanmasından dolayı AVM terk edilmiş izlenimi yaratıyor. Sadece zemin katta mağazalar bulunurken, üstteki 4 kat ve alt kattaki çocuk alanı boş bir şekilde duruyor. 
 
Giyim mağazasında çalışan Şehriban Sağlam, AVM’nin birçok sıkıntısının olduğunu dile getirerek, en önemli sorunlardan birisinin elektrik olduğunu kaydetti. Şehriban, “AVM’nin yarısı belediyeye yarısı ise şahsi kişilere ait ve faturalar ödenemiyor. Esnaf kira ödeyemiyor. Şu anda sadece giriş katı çalışıyor” dedi. 
 
‘Kadınlar işten çıkarıldı’ 
 
Elektrik faturalarının ödenmemesinden dolayı ısınma sorunu da yaşadıklarını, peteklerin yanmadığını belirten Şehriban, “Elektriklerin kesilmesinden kaynaklı müşteri çıkartmak zorunda kalıyoruz. Zaten akşama kadar ancak 3 müşteri geliyor onları da kendimiz çıkartıyoruz karanlıkta olduğumuz için. İnsanlar AVM’ye girmiyor. İş yok, hiçbir şekilde para kazanamıyoruz. Mağazada birçok kadın arkadaşımız maaşları ödenemediği için işten çıkarılmak zorunda kaldı. Diğer mağazalarda da birçok kadın işten çıkarıldı. Bu krizin bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.