Birleşik Kürt Kadın Platformu buluşmanın sonuç bildirgesini açıkladı

  • 11:27 26 Aralık 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Birleşik Kürt Kadın Platformu’nun 22 Aralık’ta gerçekleştirdiği buluşmanın sonuç bildirgesi açıklandı. Kadınlar, “Bir kez daha ısrarla çağrıda bulunuyoruz: Ya bir oluruz ya da bir bir yok oluruz” dedi.
 
Diyarbakır’da 22 Aralık’ta düzenlediği resepsiyonda çok sayıda siyasi parti, kurum ve sivil toplum örgütü bileşenleri ile bir araya gelen Birleşik Kürt Kadın Platformu, gerçekleştirdiği tartışmaların ardından sonuç bildirgesini yayınladı. Platformun ikinci yıl dönümünde farklı kesimlerden olan bileşenleri ile “Buralıyız, buradayız, birliğimiz özgürlüğümüzdür” şiarıyla bir araya gelindiği belirtilen bildirgede, buluşmada “Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerini aşan saldırıların ve acıların” tartışıldığı kaydedildi.
 
Sonuç bildirgesinde, “Tek bir sonuca vardık: Kürtler birlik olmadan başta Kürt kadınlar olmak üzere Kürdistan’ın dört tarafına dayatılan soykırım ve sömürge politikalarından kurtulamayız” denildi.
 
Bildirgede, devamla şunlar kaydedildi:
 
“* Özgürlüğümüzün tek çaresi tüm parçalardaki Kürtlerin birliği ve dayanışmasıdır.
 
* Mücadeleci, sorgulayıcı tavrımızı, birlik isteğimizi başta Kürt siyasetçiler ve Kürt halkına duyurmak istiyoruz. Her çevreden Kürt kadınları olarak Kürtlerin birliğini mücadelemizin itici gücü olarak kabul ediyoruz.
 
* Yine resmi ideolojilerin kadını yok sayan erkek egemen, feodal, militarist tavrını kabul etmiyoruz.
 
* Bize dayatılan ‘parçalanmışlığa’ karşı çıkıyoruz.
 
* Kürtlerin özgürlüğü için kadın bakış açısını, birlik isteğimizi ortaya koyuyoruz.
 
* Kararlıyız, vazgeçmiyoruz, birliğimiz için Kürtler arası diyalogda ısrarcıyız. Bir kez daha ısrarla çağrıda bulunuyoruz: Ya bir oluruz ya da bir bir yok oluruz.
 
* Eyşe Şan’ın Amed’e defnedilme isteğini biz Kürt kadınlarına vasiyeti olarak kabul ediyoruz. Cenazesinin Buca/İzmir’den Amed’e getirilmesinde çaba sahibi olacağız.”
 
Sonuç bildirgesinde, gerçekleştirilen buluşmanın “Ey Kurdino, ger ku em nebin yek, emê biçin yek bi yek” (Ey Kürtler, eğer birlik olmazsak, bir bir gideriz) çağrısıyla son bulduğu ifade edildi.