Leyla Güven: Roboski katliamını ve yaşamını yitirenleri unutmayacağız

  • 18:44 26 Aralık 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile beraberindeki heyet Roboskili aileleri ziyaret etti.  Leyla aile ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, "Bizler hiçbir zaman Roboski katliamını ve yaşamını yitirenleri unutmayacağız. Burada yaşananlar bir utanç tablosudur" dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Barış Anneleri ve beraberinde bulunan heyet 28 Aralık 2011'de katledilen 34 kişinin 8'inci yıldönümleri dolayısıyla Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyüne gelerek yaptığı aile ziyaretleri ikinci gününde devam etti. 
 
Leyla ve beraberindeki heyet, katledilen 34 kişiden Selman Encü, Selahattin Encü, Savaş Encü, Serbest Encü, Bilal Encü, Erkan Encü ve Serbest Encü’nün ailelerini ziyaret etti. Aile ziyaretlerinde Leyla kısa bir konuşma yaptı.
 
'Sizin acınız bizim acımız'
 
Annelerin bir an önce büründükleri siyahlar içinden çıkmaları gerektiğini ifade eden Leyla, "Bizler hiç bir zaman Roboski katliamını ve yaşamını yitirenleri unutmayacağız. Burada yaşananlar bir utanç tablosudur. Sizin acınız bizim acımız" dedi.
 
'Özgürlük yakın'
 
Kürt sorunu çözülmüş olsaydı bugün Roboski katliamı ve diğer katliamların yaşanmayacağını söyleyen Leyla, "Bu saldırılar olmasaydı yüzlerce insan ölmeyecekti, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulanmayacaktı. Bizler bir an önce bu savaşların durmasını, özgürlük ve demokrasinin sağlanmasını istiyoruz. Bunun için de bizler mücadele etmeye devam etmeliyiz. Biliyoruz ki özgürlük yakın" diye konuştu.