Mahkemenin duyarsızlığı: İstismar faili ve çocuk aynı duruşma salonunda!

  • 09:05 27 Aralık 2019
  • Hukuk
MARDİN - Mardin merkezde M.A isimli bir erkeğin yüzde 65 zihinsel engelli çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenildi. Açılan dava sonrası görülen her iki duruşmada ise hem çocuğun hem de sanığın aynı anda salonda bulunması tutanaklara da yansıdı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu'nun geçtiğimiz sene yayınladığı rapora göre çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3'ncü sırada yer alıyor. Cinsel suçların yüzde 46'sının çocuklara karşı işlendiği ülkede bu oran her geçtiğimiz sene daha da artıyor. Kent bazında çocuk ve kadınların en çok istismara maruz bırakıldığı yerlerden biri olan Mardin'de de Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde mesai günleri içerisinde 5'ten fazla istismar davası görülüyor. Bu davalardan birinin duruşması ise geçtiğimiz günlerde görüldü.
 
Yüzde 65 zihinsel engelli çocuk istismara maruz bırakıldı!
 
Mardin Merkez yaşayan yüzde 65 zihinsel engelli bir çocuğun, Metin A. (20) adında bir erkek tarafından sistematik cinsel istismara maruz bırakıldığı öğrenildi. Ocak ayında gece saatlerinde bir evin kapısında donmak üzere bulunan çocuğun daha sonra alınan ifadesinde kendisini istismar eden Metin A.'dan kaçarken açık bulduğu evin kapısının önüne gittiğini kaydetti. Kapısının önüne gittiği aile tarafından alınarak ailesine teslim edilen çocuğun pedagog eşliğinde alınan ifadesinde, sanık Metin A.'nın kendisini ailesiyle ve ölümle tehdit ederek, defalarca cinsel istismarda bulunduğunu ifade etti.
 
İstismar failinden bilindik savunma!
 
Çocuklarını dinleyen aile de Metin A.’dan şikayetçi olarak gözaltına alınmasını sağladı. Gözaltına alındığı sürede ifadesi alınan Metin A.'nın savunması da çocuk istismarında bulunan faillerden farklı olmadı. "Hiç de çocuk gibi durmuyordu” diyerek kendini savunan erkek ifadesi alındıktan sonra "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Başlatılan soruşturmanın ardından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede mağdur çocuk dışında sanık ve tanıkların ifadesine yer verilirken, suç duyurusu sırasında istismara maruz bırakılan çocuğun Diyarbakır'dan istenilen Adli Tıp Raporu’nun da daha detaylı incelenmek üzere Ankara'ya gönderildiği belirtildi.
 
Fail ve çocuk aynı salonda!
 
İddianame sonrasında Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen her iki duruşmada hem çocuğun hem de sanığın savunmasının aynı salonda alındığı tutanaklara da yansıdı. 
 
Davanın bir sonraki duruşması ise 4 Mart 2020 tarihinde Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.