Açlık grevine giren tutsaklara sosyal aktivite yasağı sürüyor

  • 09:07 27 Aralık 2019
  • Güncel
MARDİN - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 2018’de başlatılan ve Mayıs ayında sona eren açlık grevi eylemine katılan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklara o süreçten beri sosyal aktivite yasağı verildiği öğrenildi.
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için girdikleri ve Mayıs ayında sona eren açlık grevi nedeniyle bütün sosyal etkinliklerinin aylardır yasak olduğu öğrenildi. Yüzlerce tutsağın girdiği açlık grevinin bitmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen grevde uzun süre kalan tutsakların sağlık sorunlarının halen devam ettiği de gelen bilgiler arasında bulunuyor. Görüşe giden tutsak yakınlarından alınan bilgilere göre tutsakların daha önce haftada üç gün çıktığı sosyal etkinliklere sona eren açlık grevinin ardından cezaevi yönetimi tarafından izin verilmediği belirtildi.
 
Siyasi tutsaklara yasaklanan aktivitelere FETÖ'cüler çıkarılıyor!
 
Görüşe giden tutsak yakınlarının verdiği bazı bilgiler ise şöyle: "Cezaevinde sürekli sürgünler oluyor. Erkekler değil ama şu an cezaevine 5 kadın siyasi tutsak var. Açlık grevinden sonra iyi bir şekilde muayene edilmeyen bazı tutsakların gözlerinde ve vücutlarının farklı yerlerinde ağrılar oluşuyor. Dilekçe vermelerine rağmen hastaneye değil cezaevinin revirinde tedavi edilmeye zorlanıyorlar. Grevden sonra cezaevi yönetim bir nevi ceza olarak eskiden çıktıkları sosyal aktivitelerin hepsini yasaklamış. Aylardır aktivitelere çıkarılmıyorlar. Onlar yerine FETÖ'den tutsak olanları çıkarıyorlarmış.”