‘4 parçada örgütlenmeli, sınırları yıkmalı, tecridi kırmalıyız’

  • 09:04 28 Aralık 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Ulusal birliğin Kürt halkları açısından önemli olduğunun altını çizen kadınlar, “Kürt halkının yıllardır en önemli sorunlarından biri birlik olmayışımızdır. 4 parçada örgütlenmeli, sınırları yıkmalı ve tecridi kırmalıyız” dedi.
 
Diyarbakır’da aralarında, Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (İÖP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Demokratik Kürt Platformu (PDK-Bakur), Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi’nin de (PDK-T) olduğu on siyasi parti ulusal birlik için bir araya gelmiş, birlik için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Kararı en çok sahiplenenler de kadınlar oldu. 
Kadınlar, ulusal birliğin Kürt halkına yönelik saldırıların ortadan kalkması ve Kürt halkının güçlenmesi için önemli olduğunu belirtti.
 
‘Birliğimizi kalıcı hale getirmeliyiz’
 
Kürt halkının birliğinden ve örgütlülüğünden taviz vermemesi gerektiğini ifade eden Ayşe Karuş Zengin, birlik olmanın önündeki bütün engelleri ortadan kaldırmaları gerektiğine değindi. Ayşe, siyasi partilerin bir araya gelmesinin önemli olduğuna işaret ederek, “Kürt halkının birlik ve beraberliği için farklı düşüncelerde olan bu siyasi partilerin bir araya gelmesi Kürt halkı açısından tarihi ve önemli bir adımdır. Tüm Kürt partilerinin bu çalışmaya ortak olması gerekir” dedi Kürt halkına ulusal birlik çalışmalarının sahiplenmesi konusunda çağrı yapan Ayşe, “Kürt topraklarını işgal etmeye çalışıyorlar. Kürt kazanımlarına saldırıyorlar. Varlığımıza bile tahammül edemeyenlere en büyük cevap birliğimiz ve beraberliğimiz olur. Bizi sınırlarla bölen egemenlere karşı sınırların anlamsız olduğunu göstermemiz gerekir. Bu halk söz konusu kazanımlar, dil, kültür, tarih olduğunda nasıl birlik olabileceğini birçok kez gösterdi. Bunu artık kalıcı hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için de hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız ve sınırları ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.
 
‘Sınırları tanımıyoruz’
 
Kürt halkının yıllardır saldırılara maruz kaldığını ve tüm haklarının yok sayıldığını dile getiren Asiye Şimşek, bunun en önemli nedenlerinden birinin de PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecrit koşullarının olduğuna dikkat çekti. “Kürt halkının 4 parçada örgütlenmesi gerekiyor” diyen Asiye, sınırları yıkmaları gerektiğini belirtti. Asiye, konuşmasının devamında şunları söyledi:  “Cegerxwin’in dediği gibi, birlik olmazsak tek tek gideceğiz. Türkiye tek değil ki, bütün devletlerin topraklarımızda gözü var. Hepsi fırsat kolluyor topraklarımızı işgal etmek için. Kardeşi kardeşe düşman ediyorlar, Kürt birliğinin sağlanmaması için her şeyi yapıyorlar. Kürt halkı bu oyunlara gelmeden, çalışmaların etrafından kenetlenmeli. Kürdistan bir parçadır. Biz sınırları tanımıyoruz. Kürtler hep zulüm görüyor.”
 
‘Ulusal birliği en çok kadınlar sahiplenmeli'
 
HDP Gençlik Meclisi üyesi Beritan Önen de, “Genç başladık, genç başaracağız” şiarını yerine getirmenin bir adımının da ulusal birliği sahiplenmekten geçtiğini ifade etti. Gençler şahsında toplumun yozlaştırılmaya çalışıldığını belirten Beritan, buna karşı özellikle genç kadınların mücadelede yerini alması gerektiğini ifade etti. Beritan, ulusal birliğe en çok kadınların ihtiyacı olduğunun altını çizerken, “Savaşın ilk hedefi kadınlar oluyor. Kadın bedeni üzerinden siyaset yapılıyor, kadın bedeni teşhir ediliyor, kadınlar savaş ganimeti olarak kaçırılıyor ki bunu Şengal’de ve Rojava’da gördük. Rojava’da Kürt halkının kazanımları hedef alınıyor ve Rojava bir kadın kazanımıdır, bir kadın devrimidir. Kürt kadınları yıllardır kimlik, kültür, tarih mücadelesinin en çok bedel ödeyenleri olmuştur. Bu nedenle ulusal birliği en çok kadınlar sahiplenmelidir” çağrısı yaptı. 
 
‘Kürt kadınları birlik çalışmalarını yürütmeli’
 
Beritan, Kürt halkının artık bir statü sahibi olması gerektiğini dile getirerek, “Kendi okullarımızda eğitim almamız, kendi yerel yönetim sistemimizi kurmamız gerekiyor. Buna en çok kadınların ihtiyacı var. Kürt kadınları her yerde örgütlenmeli ve ulusal birlik için çalışmalıdır. Bulunduğumuz her yerde çalışmalara katılmalıyız. Düşüncelerimiz farklı olsa da dilimiz, rengimiz, kültürümüz ve en önemlisi değerlerimiz bir. Birlik olmamız için bir engel yok. Tüm saldırılara karşı birliğimizi kurmalıyız” diye konuştu.