‘İntihar etti’ denilen Hüsniye’nin dosyasında bir arpa boyu yol alınmadı!

  • 09:07 28 Aralık 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Silopi'ye bağlı Rihani köyünde 2017’de intihar ettiği öne sürülen ancak otopsi raporunun bu iddiaları çürüttüğü Hüsniye Doruk dosyasında iki yıldır gizlilik kararı kaldırılmadı, avukatlar  dosyanın delil bulunamadığı gerekçesiyle kapanma durumuna geldiğini söyledi.
 
Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Rihani köyünde Hüsniye Doruk isimli kadın 15 Kasım 2017’de şüpheli şekilde ölmüş olarak bulundu. Ateşli silahla hayatını kaybeden Hüsniye’nin intihar ettiği iddia edilmişti. Hüsniye’nin hayatını kaybetmesine ilişkin açılan dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. 
 
Dosyada gizlilik kararı devam ederken, Hüsniye’nin yaşamını yitirmesine ilişkin aradan geçen zamana rağmen bir ilerleme yaşanmadığı örenildi. Silopi Başsavcılığı’nın konuya ilişkin bilgi almak isteyen avukatlara "Aradık, taradık ama hiç bir şey bulamadık" yanıtı verdiği ortaya çıktı.
 
Tutuklanan dört kişi bir kaç ay sonra serbest bırakıldı!
 
İki yıl önce yaşanan olayda soruşturma kapsamında ilk olarak 20 kişinin ifadesi alındı. Alınan ifadeler ve incelemeler sonucunda Hüsniye'nin çocukları ve eşinin ailesinin üzerinden barut izi çıkmazken, ifadesi alınanlar olay gecesi ses duymadıklarını iddia etti. İfadeleri alınan şüpheliler, “Olay olduğu gece neredeydiniz?" sorularına ise, "Tarlada ya da dışarıda" cevaplarını verdi. Katliamın planlı olduğu üzerinde durulurken, silahı kullanan kişi veya kişilerin sesin duyulmaması için susturucu kullandığı belirtiliyor.
 
Dosya kapanma ile yüz yüze!
 
Kısıtlılık kararının olduğu dosyaya ilişkin ilk etapta "şüphe" üzerine tutuklanan ve Hüsniye'nin eşinin yakınları olan dört erkek 4 ay tutukluluğun ardından serbest bırakıldı. Olayın yaşandığı gün eve yakın bir yerde bulunan markette bir kamera bulunduğu ancak yapılan inceleme sonrası kameranın o gün çalışmadığı ve kayıt almadığı daha önce de bilinirken, dosya için savcılığın beklediği telefon ve ses kayıtlarında son aşamaya gelindiği ama olay gününe ait tek bir telefon kaydının bile bulunmadığı ortaya çıktı.
 
İntihar iddiası otopsi raporu ile çürütülmüştü
 
Otopsi raporunda kafasından üç tane merminin çıktığının belirtilmesi, Hüsniye’nin intihar ettiği iddialarını çürütmüştü. Olayla ilgili konuşmak istemeyen ailenin "Biz bilmiyoruz" şeklindeki beyanlarına karşı köy halkı, ailenin Hüsniye'ye baskı uyguladığını, özellikle de son süreçte bu baskıların arttığını dile getirdi. Hüsniye’nin annesi de, "Kızım daha önce de defalarca ölüm tehdidi aldı. Ama kimseye bir şey demedi. Onların yaptığını herkes biliyor. Yoksa kızım kafasına neden 3 defa sıksın ki? Bunu yapanlar cezasını itiraf etsin. Kızımı katledenler bir an önce cezasını çeksin" dedi.
 
'Aradık, taradık ama bir şey bulamadık'
 
Olayın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Hüsniye’nin ölümüne ilişkin ne bir şüphelinin ne de tutuklunun olmadığını ifade eden avukatlar ise iki yıldır dosyadaki gizlilik kararının kalkmadığını, delil ve delil toplanmadığını ifade eden avukatlar ise dosyanın delil bulunamadığı gerekçesiyle kapanma durumuna geldiğini söyledi. Öte yandan savcılığa dosyanın durumunu soran avukatlara "Aradık, taradık ama bir şey bulamadık" cevabının verildiği öğrenildi.