‘Aziz ölmesin diye yardım edenler tutuklandı’

  • 09:10 28 Aralık 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, Aziz’in ölmemesi için iki kişinin ona yardım ettiğini, bundan dolayı tutuklandıklarını ve yaşananların bir senaryodan ibaret olduğunu kaydetti.
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık’ta gözaltına alınan gazeteci Aziz Oruç, 18 Aralık’ta Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği tarafından "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. Ana akımda çalışan gazeteciler tarafından dahi Aziz’in gazeteciliğine tanıklık edildiğini ifade eden Hülya Oruç, buna rağmen Aziz’in ana akım tarafından hedef gösterildiğini belirtti.
 
‘Aziz baskılardan dolayı yurt dışına çıkmak istedi’
 
Aziz’in gazeteci olduğunu söyleyen Hülya, Türkiye’de gazetecilerin üzerindeki baskılardan dolayı Aziz’in yurt dışına çıkmak istediğini ve iki yıldır da Süleymaniye de yaşadığını söyledi. Hülya, “Aziz çocukları için Avrupa’ya gitmeye çalışıyordu. Çünkü Türkiye’deki baskılardan, gözaltılardan bıkmıştı. Aziz, Ermenistan üzerinden Avrupa’ya çıkmak isterken Ermenistan’da yakalandı ama iltica talebi reddedildi. Ermenistan da İran’a teslim ediyor ve 3 gün boyunca İran’da tutulup işkence ediliyor. İran polisi parasına eşyalarına el koyuyor. Ardından Aziz’i ölsün diye sınırdaki tellerden Türkiye’ye atıyorlar. Attıklarında vücudunun her yerinde çizikler oluşuyor. Dondurucu soğukta üstü çıplak, ayakkabıları, çorapları olmadan oraya bırakılıyor” dedi.
 
‘Aziz ölmesin diye yardım ettiler’
 
Aziz ölmesin diye iki kişinin ona yardım ettiğine dikkat çeken Hülya, “İki insan bizim yüzümüzden şu anda cezaevinde fakat olaya bakıldığı zaman aslında sadece bir insanı kurtarmaktan dolayı yargılanıyorlar. Aziz ve diğer iki kişi üzerinden gündem yaratılmaya çalışıldı. Aziz’i siyasi oyunlarına alet etmeye çalıştılar. Öyle olmadıklarını kendileri de çok iyi biliyor. Olanlar tamamıyla bir senaryodan ibarettir. Bu da Aziz tellerin üzerinden atılırken İran’ın eline telefon vermesiyle anlaşılıyor” diyerek Aziz ve beraberindeki iki kişinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.  
 
‘İnsanları yurt dışına devlet sevk ediyor’
 
Aziz’in 7 yıldır gazetecilik yaptığını kaydeden Hülya, Aziz’in yaptığı haberlerin gazeteciliğine en büyük kanıt olduğuna vurgu yaparak, Aziz’in daha özgür ortamlarda mesleğini yapmak için yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Hülya, “İnsanlar iki kelime edince ardından hemen yurt dışı yasağı koyuyorlar. Aslında insanları yurt dışına onlar sevk ediyor” dedi.
 
Hülya son olarak, “Aziz’e destek veren, haber yapan, ilgilenen bildiğim bilmediğim herkese teşekkür ederim. Olmayan adalete sesleniyorum. Azizi bırakın” ifadelerini kullandı.