8 yıl sonra aynı yerde: Yakılan hiç bir ağıt Roboski'nin acısına yetmedi

  • 14:32 28 Aralık 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Roboski Katliamı’nın 8’inci yıldönümünde 34 kişinin mezarı başında yapılan anmada konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, kaza denilerek kapatılmak istenilen bu katliamı yapanları er ya da geç ortaya çıkaracaklarını söyledi. Leyla, "Roboski fotoğrafı tek değil öncesinde de sonrasında da ortaya çıkarılan fotoğraflar Kürde karşı yürütülen politikanın resmidir" dedi. 
 
Şırnak'ın Uludere (Qilaban) ilçesine bağlı Roboskî ve Gülyazı köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde saat 21.20 sıralarında karakolun bilgisi dâhilinde Federe Kürdistan Bölgesi'ne geçerek sigara ve mazot getiren çoğu çocuk 34 kişi, dönüş yolundayken Diyarbakır'dan kalkan TSK'ya ait F-16 savaş uçakları tarafından katledildi. Üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala tek bir kişinin dahi adalet karşısına çıkarılmadığı olayın yıldönümü nedeniyle köyde bugün katledilen 34 kişi için bir anma töreni yapıldı. Soğuk havaya rağmen sabahın erken saatlerinde mezarlık başına geçilen köyde halk her anmada olduğu gibi yeniden karalara büründü.
 
Anmaya aileler dışında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit,  Demokratik Toplum Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, HDP’li vekiller Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, Ebru Günay, Meral Danış Beştaş, Oya Ersoy, Erol Katırcıoğlu, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, Barış anneleri meclisi ve HDP Mardin, Şırnak, Diyarbakır ile Siirt İl-ilçe örgütleri katıldı. 
 
Heyet asker ablukası eşliğinde köye geçti 
 
Uzun bir konvoy şeklinde yola çıkan heyetin yol boyunca arama noktalarında durdurulması dikkatlerden kaçmadı. Polis noktalarından sonra köye varan heyeti köy girişinde zırhlı araç ve tanklar karşıladı. Asker ablukası eşliğinde heyet burada anmanın yapılacağı Roboski Şehitliği Mezarlığı’na geçti. Askerler tarafından ablukaya alınan mezarlıkta heyeti anneler ve köy halkı karşıladı. 
 
Karalar giyinildi…
 
Katliamın yaşandığı günkü gibi yeniden beyaza boyanan Roboski'nin karına inat karalar giyinen annelerin heyetle selamlaşması esnasında duygusal anlar yaşandı. Karşılamanın ardından anneler ile bir araya gelen heyet burada anma öncesi katledilen Roboski şehitleri ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulundu. Anmada Roboskili anneler yaşamını yitiren çocuklarının fotoğraflarını ellerinde taşıdı. Saygı duruşu sonrası katledilenler adına dualar okundu. 
 
'Bunun emrini verenlerin kim olduğunu iyi biliyoruz'
 
Anmada sözü ilk olarak HDP Şırnak Eski Milletvekilli Ferhat Encü aldı. Katliamın üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen tek bir kişinin bile yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çeken Ferhat, bu katliamın emrini verenlerin şu an devletin başında oldukları için katliamdan kimsenin yargılanmadığının altını çizdi. Ferhat, “Bugün de bu zorbalık ve katliamlar devam ediyor. Aileler arasında haklarında dava açılmayan insan kalmadı. Bunlara karşı Roboskili aileler direndi. Adalet ve barışı bekliyorlardı. Biz direnişe Roboski gibi katliamlar yaşanmasın diye başladık. Kürdistan'da çocuklarımız daha çok katledilmesin diye mücadele ettik. Ama bu 8 yıl içerisinde Sur, Nusaybin ve Cizre'de yüzlerce insanımız öldürüldü. Cenazelerimiz günlerce sokak ortasında kaldı. Biz bunların emrini verenlerin kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizim acımız hala tazedir. Annelerimiz üzerinde hala kara elbiseler var. Barışı temsil eden beyaz tülbentler takıyorlar. Üç yıl boyunca ben bu anmaya katılamadım. Bugün burada konuşması gereken Roboski-Der’in Başkanı Veli Encü’ydü. Ama o da şu an bu davanın peşinde olduğu için tutuklanarak cezaevine gönderildi. Herkes bilsin ki Roboski mücadelesi devam edecek. Kürdistan'da bu mücadele bir an olsun son bulmayacak" diye vurguladı.
 
'AKP er ya da geç bu katliamın hesabını verecek'
 
Ferhat'ın ardından HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit söz aldı. Gülistan konuşmasında şunlara yer verdi: "Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir acı bu. Kürtlerin çok ağdı var ama hiç bir ağıt Roboski'ye yetmedi. Roboski’nin emrini veren de yapan da tutuklanmadı. Dava üstü kapatılıp karanlığa bırakılmak isteniyor. Değil 8 yıl 80 yıl bile geçse biz Roboski'nin hesabını soracağız. Kürt diye yazılır ama devlet açısından katledilir diye okunur. Bu coğrafyada Kürt iseniz kadın ya da çocuk olmanızın hiç bir nedeni yoktur. Roboski'de işte bu bombaların düştüğü yerdir. Bunun AKP'nin yanına kalacağını sananlar yanılıyor. AKP er ya da geç bunun hesabını verecek. Bu suçu isleyenler kendilerini çok iyi biliyorlar. Bu davanın üstünü kapatmak istediklerini biliyoruz. Buna rağmen ne aileler ne de bizler yılmadık. Bir kez daha buradan mücadele sözü veriyoruz. Biz yaşarken bunu yapanların açığa çıkması için hepimizin daha çok mücadele etmesi gerekiyor. Bir kez daha ailelerimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ailelerin acısını paylaşıyoruz." 
 
'Katliama kaza diyerek üstünü örtmeye çalışıyorlar'
 
Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, "Bugün her yerin adı Roboski. Anneler iyi bilsin ki bu yas sadece burada değil bütün Kürdistan'da yaşanıyor. Ama bu fotoğraf ilk fotoğraf değil. Bundan önce de sonra da onlarca katliam yaşandı. Yıllardır Kürde karşı bu politikayı yürütüyor. Ne diyorlar buna katliam değil kaza deyin diyorlar. Ama bu kaza değil bu katliam. Biz Roboskili annelerden özür diliyoruz. Bugüne kadar yeterince bu davanın peşinden gidemedik. 8 yıl geçti anneler hala kendi dava ve sözlerinin peşindedir. Şimdi de ‘bu ölümler doğru ama biz değil FETÖ yaptı’ diyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. O zaman yan yana yürüyordunuz. Annelere söz veriyoruz ki bundan sonra daha güçlü ve hırslı bir şekilde yürüyeceğiz. Bu katliamları yapanları ortaya çıkartacağız. Bir haftadır burada annelerle ile yan yanayız. Annelerin tek bir isteği var o da adalet. Biz de bu adalet için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.  
 
'Bu katliamların hesabı mutlaka sorulacaktır'
 
Son olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, Roboski’ye sadece ailelerin acısını paylaşmak için gelmediklerini söyledi. Roboski'nin ne ilk ne de son olmadığına dikkat çeken Sezai, "Neden Roboski oldu? çünkü öncekilerin hesabı sorulmadı. Biz bu katliamın hesabını soramadığımız için bugün ülke olarak utanç içerisinde yaşıyoruz. Kürt düşmanlığı ile ayakta durmaya çalışarak adeta bütün coğrafyaya zulmü şiddeti dayatmaya devam ettiler. Yapılan her katliamı inkar ettiler ama Roboski'de olduğu gibi Roboski katliamını inkarı belki de en ahlaksız olanıydı.  Evet, herkesin gözü önünde yaşanmış olan bu katliamın hesabını vermeyenler bu hesaptan kaçanlar Ankara'nın kara dehlizlerine bunu gizlemeye çalışanlar bilsin ki mutlaka ama mutlaka bu katliamın hesabı sorulacaktır" diye konuştu. 
 
'Bugünkü iktidar tükenmiş bir iktidardır '
 
Sezai sözlerine şöyle devam etti: "Bu bizim boynumuzun borcudur. Barış'ın gelmesi için bu ülkede demokrasinin gelmesi için her şeyden önce yaşanmış olan bu katliamların hakikatiyle yüzleşilmesi ve yargı önünde hesabının sorulması bir zarurettir. İktidar kendinden önce hissedarlardan almış olduğu o iktisatçı aklı, o ceberut aklı üretmeye devam ediyor. Her yerde bunu yeniden üreterek tüm halklara zulmü savaşı dayatmaya devam ediyor. Buna bir son vermeliyiz. İşte bugün burada annelerimizle halkımızla beraber bu acıyı paylaşarak buna son vereceğiz. Türkiye halklarına herkese çağrı yapıyoruz; bu iktidarın karşısında durmak onurlu bir duruştur.  Katliamların hesabını sormak onurlu bir duruştur. Gelin hep birlikte yan yana oturalım birlikte bu acıların hesabını soralım bu iktidardan hep birlikte kurtulalım." 
 
Anma programı yapılan konuşmaların ardından mezarlara bırakılan karanfillerle sona erdi.