‘90'larda evimizi yıkanlar şimdi de çadırlarımızı yıktı’

  • 09:10 29 Aralık 2019
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Sel felaketi sonrası Karagöçer ve Çavuşlu köylerinde bulunan tarım işçilerine ait çadırlar, Adana Valiliği kararı ile söküldü. Çoğunlukla 90’larda göç ettirilenlerin kaldığı çadırların yıkılmasıyla sokakta kalanlar, "Hiçbir yerde yaşamamıza izin verilmiyor. 25 yıl önce evimizi yıktılar şimdi de burada çadırımızı yıktılar"  diye tepki gösterdi.
 
Koruculuk dayatmaları ve baskılar nedeniyle 90’lı yıllarda köylerinden göç etmek zorunda kalan binlerce kişi Adana’da mevsimlik işçi olarak çalışıyor. Burada Karagöçer ve Çavuşlu köylerinde mevsimlik tarım işçiliği yapanlar, kurdukları çadırlarda yıllardır yaşam mücadelesi veriyor. Bir haftadır Adana'da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketi nedeniyle Adana Valiliği'nin kararı ile çadırlar söküldü. Çadırları jandarma tarafından sökülen yurttaşlar, “Hiçbir yerde yaşamamıza izin vermiyorlar” diyerek tepki gösterdi.
 
'25 yıl önce de evimizi yıktılar’
 
25 yıl önce Şırnak’taki evlerinin yakılmasıyla göç etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Mekiye Işık, “Bizi buralara sürdüler ve şimdi de çadırlarımızı yıktılar. Kış ortasında sokakta bıraktılar. Kalacak hiçbir yer ayarlamadan kepçeyle yıktılar. Direnmemize rağmen engel olamadık” dedi. 
 
'Canlı canlı buraya gömeceklerini söyleyerek tehdit ettiler'
 
Hamra Berdilek de çadırlarının yıkılması için selin bahane olarak kullanıldığını dile getirdi. Birkaç gün önce kendilerine “yardım” diye belgelerin imzalatıldığını söyleyen Hamra, “Muhtar bize Kaymakamlıktan geldiğini söyleyerek bir evrak imzalattı. Demek ki yardım değil çadırlarımızı yıkma emriymiş. Bize direnmemiz halinde canlı canlı buraya gömeceklerini söyleyerek tehdit ettiler. Bu ülkenin vatandaşıyız ve hiçbir isteğimiz de yok bizi rahat bıraksınlar yeter. Kış günü çocuklarla ortada kaldık. Çocuklarım nerede bilmiyorum. ‘Güvenli, sıcak bir yere götüreceğiz’ deyip çocukları topladılar” diye konuştu.
 
15 yıl önce Urfa’dan göç ederek Adana’ya geldiklerini belirten Hamra, “Emeğimizle tarlada, bahçelerde yaşamaya çalıştık. Bize bilgi verilseydi bir yer ayarlar çıkardık ama birden saldırıp yıktılar. Kaymakam geldi bizi insan yerine koyup dinleme gereği bile duymadı” ifadelerinde bulundu.