'Ahlak' kuralı koyan kafe tepkiler sonrası afişi kaldırdı

  • 09:11 1 Ocak 2020
  • Güncel
MARDİN - Artuklu Üniversitesi kampüsünde, kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan kafeye "Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır" yazılı afiş yapılan haberin ardından kaldırıldı.
 
Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde, kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi tarafından yapılan ‘Genç Cafe’ye “Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır" yazılı afiş asılmıştı. Ajansımızın haberiyle ortaya çıkan cinsiyetçi, ayrımcı afiş Meclise taşınmış, başta kadın öğrenciler olmak üzere toplumun birçok kesiminde tepkiye neden olmuştu. Tepkilerin ardından afişler kaldırıldı.
 
‘Afiş kalktı ama zihniyet değişmedi’ 
 
Bedava çay, kek ve kahve gibi hizmetleri ile AKP'nin birçok ilde açılışını yaptığı "Millet Kıraathanesi"ne benzetilen kafede, öğrencilerin oturma şeklinden selamlaşmasına dahi müdahale ediliyordu. Öğrenciler, “Afiş asılmadan önce de böyleydi. Afiş asıldıktan sonra da özellikle kadın öğrenciler bu yasak nedeniyle sürekli uyarılar alıyordu. Fakültenin ortasına kendileri kafe açıyor ve kuralları da onlar belirliyor. Gündem olduktan sonra afiş kaldırıldı ama hala aynı durum devam ediyor. Hala öğrenciler rahat bir şekilde içeride zaman geçiremiyor” dedi.