'İnsanlar yoksulsa bu devlette bir sorun var'

  • 09:02 2 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Bakkal işleterek geçimini sağlamaya çalışan Zeliha Peke, halkın yoksullukla mücadele ettiğini belirterek, “Hayatın 18 yıl öncesine dönmesini istiyoruz. İnsanlar yoksullukla mücadele ediyorsa bu devlette bir sorun var” dedi. 
 
Türkiye’de ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte, ihtiyaç malzemelerine günlük olarak yapılan zamlar halkın yaşam koşullarını daha zor hale getiriyor. Yurttaşlar pazardan dahi alışveriş yapamazken, birçok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde yaklaşık 20 yıldır bakkal işleterek geçimini sağlamaya çalışan Zeliha Peke, buradan kazandığıyla çocuklarını da okutmaya çalışıyor. 18 yıl boyunca küçük bir kulübede bakkal malzemesi satan Zeliha, verdiği emekler sonucunda bakkalını yenileyebildiğini söyledi. 
 
‘İntiharlar işsizlikten kaynaklanıyor’
 
Emekli maaşlarının dahi olmadığını sadece bakkaldan elde ettikleri gelirle geçindiklerini söyleyen Zeliha, “20 yıldır bakkal işletiyorum ve bu gelirle  iki kızımı okula gönderiyorum. Günlük 10 TL harçlık verebiliyorum o parada sadece yol ücretlerine yetiyor. Dışarıda yemek yiyemiyorlar. Eve gelene kadar aç kalıyorlar. Çok zorlu bir dönemden geçiyoruz, iş bulamadıkları için erkek çocuklarım akşama kadar evde boş oturuyor.  İşsizlikten oğlumun psikolojisi bozuldu. Sonra ‘gençler neden intihar ediyor’ diye soruluyor” diye tepki gösterdi. 
 
‘Günlük kazancım 20-30 TL’ 
 
Günlük kazancının 20-30 TL olduğunu belirten Zeliha, mahallelinin de maddi durumlarının çok kötü olduğunu aktardı. Zeliha, “Artık insanlar dilediği her şeyi alamıyor. Bu yüzden biz de gidere göre malzeme almak zorunda kalıyoruz. Örneğin, koli eşya alamıyoruz bakkala. Bisküvi, kek gibi malzemelerin kolileri 100 TL’den bırakılıyor. Eşyalar bazen bayatlıyor ve çöpe atmak zorunda kalıyorum” ifadelerini kullandı. 
 
‘İnsanlar yoksullukla mücadele ediyor’
 
Ekonomik krizin savaş politikalarından kaynaklandığını vurgulayan Zeliha, “İnsanlar yoksulluk çekiyorsa bu devlette sıkıntı var. Hayatın 18 yıl öncesine dönmesini istiyoruz, artık perişan yaşamak istemiyoruz. Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Devlet sadece yandaşları kalıcı ve iyi işlere alıyor bizim çocuklarımız sürünüyor. Özellikle bu bölgede insanlar perişan bir halde. Derhal bu sorunların çözülmesi gerekiyor” dedi.