Tutuklanan DBP’li Hasibe Mengirkaon’dan dayanışma çağrısı

  • 09:03 2 Ocak 2020
  • Hukuk
MARDİN - Gizli tanık ifadeleri ile tutuklanan DBP Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon, şeker, tansiyon, kalp ve ileri derece astım hastası. Cezaevinden mesaj yollayan Hasibe, “Suçsuz yere alındığımız gibi serbest de bırakılacağız. Tek ihtiyacımız olan dayanışma, dışarıdakiler tutsaklar ile dayanışma içerisinde olsun” dedi.
 
Mardin'de, 24 Aralık günü ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon (56) “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti. İleri derece astım hastası olan Hasibe’nin,  cezaevi koşullarında hastalığının daha da ilerleyeceğinden kaygılanıyor. Astım’ın dışında şeker, tansiyon ve kalp hastası olan Hasibe, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda dayanışma çağrısında bulundu.
 
Avukatlar Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne Hasibe’nin tutukluluğuna dönük itiraz etti.İtirazda Hasibe'nin tutuklanmasına delil olarak gösterilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarının suç sayılamayacağı belirtilirken, şeker, tansiyon, kalp ve ileri derece astım gibi sağlık sorunları bulunan Hasibe'nin cezaevi koşullarında kalamayacağına yer verildi. 
 
Kayyıma karşı eylemlere katılması ‘örgüt üyeliği’ sayıldı
 
Hasibe'nin gizli tanık ifadeleri, DTK çalışmaları ve 2019 yıllının Ağustos ayında Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından başlayan oturma eylemlerine katılması 'örgüt üyeliğine' delil olarak gösterilmişti. Bu suçlamaların asılsız olduğunu ve yaptıkları itiraz hakkında bilgi veren avukatlar, "Müvekkilimiz, Artuklu Kent Kadın Meclisi’nde yer aldığına dair gizli tanık beyanları, DTK üyeliği ve geçtiğimiz aylarda yapılan oturma eylemleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Bu suçlamalar ile tutuklandı. Belediyelere kayyım atanmasının ardından yapılan oturma eylemlerinde olduğu günlerde dosyada yer aldı. Ama yapılan basın açıklamaları ifade özgürlüğü kapsamına giriyor. Buna karşı biz de tutukluluğun son bulması için itirazda bulunduk" dedi.
 
'Benim gibi onlarca anne var'
 
Avukatların cezaevinde ziyaret ettiği Hasibe'nin yaşadığı bütün sorunlara rağmen moralli olduğu ifade edilirken, Hasibe, "Bizi neden tutukladıklarını iyi biliyoruz. Ben burada 5 gündür uyuyamıyorum. Ama suçsuz yere burada olduğumu da iyi biliyorum. Benim gibi onlarca anne var. Onların da suçsuz olduklarını iyi biliyorum. Suçsuz yere alındığımız gibi serbest de bırakılacağız. Tek ihtiyacımız olan dayanışma, dışarıdakiler tutsaklar ile dayanışma içerisinde olsun" mesajı iletti.
 
Mardin Şahmaran Kadın Platformu'da Hasibe için sosyal medyada "HasibeAnayaÖzgürlük" adıyla bir hashtag çalışması başlattı.